Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentCiąża a zęby
Nadziąślak u kobiet w ciąży
 

 

 

 

Nadziąślaki są łagodnymi guzami, które mogą pojawiać się w obrębie dziąseł najczęściej w okolicy brodawek międzyzębowych, ale mogą także tworzyć się na śluzówce wargi lub języka. Zmiany te nie są bolesne i zazwyczaj nie ulegają zezłośliwieniu. Głównymi powodami zwiększonej częstości rozwoju nadziąślaków w okresie ciąży są wzrost poziomu estrogenów oraz progesteronu i zmiany we florze bakteryjnej, które pojawiają się w organizmie kobiety ciężarnej. Guz może być także efektem zaniedbania w higienie jamy ustnej, zaburzeń immunologicznych lub za małej ilości witamin w diecie.

Nadziąślak może być irytujący, gdyż może powodować dyskomfort w trakcie spożywania posiłków, oczyszczania jamy ustnej, a także może dochodzić z jego powodu do krwawień, czy też mogą pojawiać się owrzodzenia lub objawy nadwrażliwości na niskie bądź wysokie temperatury. Pomimo tego zazwyczaj guz nie jest groźny i najczęściej nie wymaga leczenia. Głównym wskazaniem do usunięcia zmiany jeszcze w okresie ciąży jest jej duży rozmiar.

Nadziąślaka usuwa się chirurgicznie: skalpelem, laserowo, wykorzystując krioterapię lub elektrokoagulację.

 

Kobiety, u których zmiana powstała. powinny skrupulatnie dbać o higienę jamy ustnej, wybierać szczoteczki o miękkim włosiu, a przypadku obrzęku – zamiast nitki dentystycznej wybrać irygator stomatologiczny.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS