Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentBruksizm

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami
 

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami to nawykowe, niekontrolowane, silne zaciskanie zębów. Szczególnie częste w nocy, w fazie głębokiego snu, rzadziej podczas czuwania. Może być spowodowane nadwrażliwością, stresem, silnymi emocjami, a u dzieci – występowaniem pasożytów przewodu pokarmowego (owsiki, lamblie). Najczęściej bruksizm obserwuje się u osób z wadami zgryzu. Przypadłość tę leczy się eliminując pasożyty oraz stosując techniki relaksacyjne i odprężające. Oprócz wizyty u stomatologa, zaleca się spotkanie z lekarzem pierwszego kontaktu (podejrzenie choroby pasożytniczej) oraz konsultację psychologiczną (w przypadku problemów emocjonalnych). Nieleczony bruksizm doprowadza do starcia i uszkodzeń zębów.


Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
julkama, 
2018.03.28, 12:47:35
U mnie stwierdzono bruksizm jakiś czas temu, ale dentysta powiedział (zresztą słusznie), że najpierw powinnam wyleczyć kilka ubytków, które mi się pojawiły, zanim będę mogła nosić szynę relaksacyjną, żeby ich nie podrażniała. A że z terminami do gabinetów stomatologicznych jest ciężko nawet, jak chodzi się do prywatnych, to trochę się już to ciągnie, co mnie już mocno irytuje. Na szczęście pozbyłam się największego problemu, zepsutej ósemki. Teraz zostaje mi leczenie kanałowe 1 zęba, ale też nie jestem tego pewna, zobaczymy, co stwierdzi inny dentysta, do którego pójdę za kilka tygodni. Wiele objawów mi się pokrywa, a dla mnie najważniejsze jest to, że wreszcie wiem, skąd się brały te wszystkie migreny i bóle szczęki i dlaczego leki przeciwbólowe nie działały.
Iga, 
2018.03.01, 12:21:20
Na temat bruksizmu znajdziesz jeszcze dużo przydanych informacji pod tym linkiem: https://chorobydzieci.pl/bruksizm-wszystko-o-problemie-zgrzytania-zebami-u-dzieci/. Niestety zdaję sobie sprawę iż jest to dość poważny problem - szczególnie jeśli nasze dziecko zgrzyta swoimi zębami.
Galeria-Usmiechu, 
2017.11.08, 12:16:12
Jeżeli zależy nam na zdrowym uśmiechu, to powinniśmy jak najwcześniej zareagować na pojawiające się dolegliwości. Ścieranie się zębów jak i bóle głowy czy w okolicy żuchwy, to jedne z nich. Zaniedbanie tego problemu może mieć bardzo przykre konsekwencje. Jak najwcześniej warto wybrać się do dobrego stomatologa, który wykona szynę relaksacyjną dostosowaną kształtem jak i twardością do naszego uzębienia.
lenka39, 
2017.10.25, 07:26:30
Nieprzyjemne schorzenie, ktore jednak trzeba leczyć poniewaz może powodować spore problemy, nawet utratę uzębienia ( w ekstremalnych przypadkach)
Na stronie jest kilka informacji o przyczynach bruksizmu:
https://rodzinazdrowia.pl/bruksizm-problem-nie-tylko-stomatologiczny
Są to:
niepełne uzębienie
żucie gumy
niewymodelowany kształt uzębienia
stres
zaburzenia snu
depresja
nerwica
Po wyeliminowaniu ich choroba znika
tommek, 
2017.10.17, 13:27:07
Mam ten problem ale dopiero niedawno dowiedziałem się że Bruksizm można leczyć i to mnie bardzo cieszy, bo z tego co wiem od mojego dentysty do dolegliwość która może zniszczyć zęby
Galeria-Uśmiechu, 
2017.09.20, 14:25:51
Próba wyeliminowania stresu jest bardzo potrzebna, jednak jak dobrze o tym wiemy nie jest to łatwe zadanie. Jeżeli mamy problemy z bruksizmem to powinniśmy zainwestować w odpowiednią szynę relaksacyjną. Powinna być wykonana z materiału, który zapewni ochronę naszym zębom. Błędem jest zakup zbyt miękkiej szyny, która będzie dodatkowo stymulować nasze mięśnie do „ćwiczeń”, co w przyszłości tylko pogorszy nasze samopoczucie. Dlatego warto udać się do specjalisty, który na podstawie wycisku zębów wykona dla nas odpowiednią szynę o odpowiedniej twardości jak http://www.galeria-usmiechu.pl Nie warto marnować pieniędzy na tanie zamienniki formowane w ciepłej wodzie, które możemy kupić w internecie.
mańka, 
2017.07.26, 09:50:26
jeżeli oprócz zgrzytania zębami w nocy występują białe niteczki w kale, brak apetytu tzn że to owsiki.. na bezowsikow.pl jest dobrze ta kwestia opisana
mariolka, 
2017.04.19, 10:08:35
sporo na temat bruksizmu napisano w tym artykule: http://pieknojestwtobie.com/bruksizm-czyli-szczekanie-zebami-jak-go-leczyc/
oska, 
2017.02.07, 10:27:38
Walka z bruksizmem nie jest łatwa. Najważniejsze jest to by wyleczyć przyczynę, czyli stres
karolina brylik, 
2014.10.14, 07:47:46
Przechodziłam przez to - można sobie całkowicie zniszczyć zęby. Bardzo dużo daje wprowadzenie ajony, systematyczności, miękkiej szczoteczki. W moim przypadku w zasadzie zęby zrobiły się diametralnie inne, a właśnie o taki efekt cały czas chodziło.
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS