Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentBruksizm

Nie lekceważ bruksizmu!
 

Bruksizmu nie wolno lekceważyć. Nawykowe zgrzytanie zębami lub silne zaciskanie szczęk prowadzą w niedługim czasie do uszkodzeń szkliwa, może pojawić się ból głowy, kłopoty ze słuchem, wzrokiem oraz nieprawidłowa praca stawu skroniowo–żuchwowego. Ocenia się, że bruksizm dotyka już nawet połowę populacji – głównie ludzi młodych do 40 roku życia. Za najczęstszą jego przyczynę uznawany jest stres. Wiele osób nie wie, że cierpi na bruksizm- zgrzytanie zębami lub zaciskanie szczęk ujawnia się u nich podczas snu. O tym, że tak jest, dowiadują się albo od rodziny, albo od stomatologa.

Nie należy się dziwić, kiedy dentysta podczas wizyty zada pytania o tryb życia – ta informacja może pomóc w postawieniu właściwej diagnozy i podjęciu leczenia.

Cierpiącym na bruksizm zaleca się stosowanie szyn relaksacyjnych. Są to przezroczyste nakładki na zęby, które uniemożliwiają ich zaciskanie. W przypadku kiedy nawyk nie jest wielkim problemem, stosuje się nakładki jedynie na przednie zęby. W innych wypadkach szyny relaksacyjne mają kształt podkowy i nakładane są na całą szczękę. Szyny wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie uprzednio wykonanego wycisku protetycznego.


 

Równolegle do leczenia stomatologicznego powinny być prowadzone: terapia relaksująca psychikę i spotkania z psychologiem.

Źródło: „Warszawska Gazeta”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
medikway, 
2014.07.03, 19:12:22
Wbrew pozorom ta dysfunkcja stomatologiczna dotyka wcale niemałej części populacji.
Szacuje się że bruksizm występuje wśród 8-20% ogółu społeczeństwa. Często ludzie zgrzytają i zaciskają zęby zupełnie nieświadomie a aktywność nocna stanowi większy problem gdyż odbywa się bez kontroli świadomości.
Zatem jeśli ktoś mówi nam że w nocy zgrzytamy, dobrze jest się udać kontrolnie do stomatologa by zweryfikować te objawy i sprawdzić stan naszych zębów.
marta brodak, 
2014.06.30, 07:57:13
Żadnej choroby nie powinno się lekceważyć, to przecież oczywiste, ale również należy mieć tutaj odpowiednie podejście. Ta choroba nie jest jakoś szczególnie popularna, więc jak rozumiem dotyka wyłącznie nielicznych?
medikway, 
2014.06.17, 13:26:17
Sposoby leczenia
Leczenie tej choroby nie jest łatwe szczególnie w bardziej zaawansowanym stanie.Często osoby dotknięte tą dolegliwością sięgają po leki (uspokajające, antydepresyjne, zwiotczające mięśnie i przeciwzapalne), zastrzyki z botoksu ( brane co najmniej przez 2 lata), przezroczyste nakładki lub specjalne szyny odciążające. Sposoby te owszem likwidują w wielu przypadkach objawy bruksizmu ale nie leczą jego przyczyny, więc problem może pojawić się znowu po jakimś czasie.

Najważniejsza jest skuteczna metoda, która pozwala usunąć zarówno dolegliwości jak i przyczyny.

Oprócz samoopanowania stresu zaleca się terapie rozluźniające np. trening biofeedback. Odprężające ćwiczenia mięśniowe powodują rozluźnienie mięśni unoszących żuchwę. Ich główną zasadą jest naprzemienne pobudzanie i hamowanie czego efektem jest odwrócenie nawyku napinania mięśni.

więcej do poczytania o sposobach leczenia
http://medikway.pl/bruksizm/
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS