Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentBruksizm

Nie lekceważ bruksizmu!
 

Bruksizmu nie wolno lekceważyć. Nawykowe zgrzytanie zębami lub silne zaciskanie szczęk prowadzą w niedługim czasie do uszkodzeń szkliwa, może pojawić się ból głowy, kłopoty ze słuchem, wzrokiem oraz nieprawidłowa praca stawu skroniowo–żuchwowego. Ocenia się, że bruksizm dotyka już nawet połowę populacji – głównie ludzi młodych do 40 roku życia. Za najczęstszą jego przyczynę uznawany jest stres. Wiele osób nie wie, że cierpi na bruksizm- zgrzytanie zębami lub zaciskanie szczęk ujawnia się u nich podczas snu. O tym, że tak jest, dowiadują się albo od rodziny, albo od stomatologa.

Nie należy się dziwić, kiedy dentysta podczas wizyty zada pytania o tryb życia – ta informacja może pomóc w postawieniu właściwej diagnozy i podjęciu leczenia.

Cierpiącym na bruksizm zaleca się stosowanie szyn relaksacyjnych. Są to przezroczyste nakładki na zęby, które uniemożliwiają ich zaciskanie. W przypadku kiedy nawyk nie jest wielkim problemem, stosuje się nakładki jedynie na przednie zęby. W innych wypadkach szyny relaksacyjne mają kształt podkowy i nakładane są na całą szczękę. Szyny wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie uprzednio wykonanego wycisku protetycznego.


 

Równolegle do leczenia stomatologicznego powinny być prowadzone: terapia relaksująca psychikę i spotkania z psychologiem.

Źródło: „Warszawska Gazeta”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS