Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzPoradnik dentystyZakładanie gabinetu vademecumGabinet stomatologiczny a VAT
Gabinet stomatologiczny a VAT
 

 

Zakładając gabinet stomatologiczny należy pamiętać o przepisach o podatku VAT. Usługi stomatologiczne w większości są zwolnione z podatku VAT. Wynika to z art. art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który zwalnia od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

 

  • lekarza i lekarza dentysty

  • pielęgniarki i położnej

  • medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654)

  • psychologa.

W ustawie znajduje się też katalog usług zwolnionych z VAT. Warto o zwolnieniu z VAT pamiętać, zastanawiając się nad możliwością odzyskania podatku od towarów i usług na zakupiony do gabinetu sprzęt: jeśli będzie on wykorzystywany do leczenia, z tytułu przysługującego na usługi lecznicze zwolnienia od podatku od towarów i usług, nie ma podstaw do ubiegania się o zwrot VAT. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Jednak nie wszystkie usługi dentystyczne są zwolnione z VAT. Jeśli stomatolog będzie w swoim gabinecie wykonywał zabiegi wybielania zębów, usługi te należy obciążyć 23-proc. podatkiem VAT. Organy skarbowe uznają, że wybielanie zębów jest zabiegiem estetycznym, nie jest to zaś działanie służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Więcej na temat podatku VAT w gabinecie dentystycznym zamieszczamy tutaj.


Źródło: Opracowanie własne

 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS