Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Co opodatkowane VAT-em, a co nie?
  • 04-05-2012
 

 

 

 

 

Od stycznia 2011 r. zmianie uległ charakter zwolnienia z VAT usług związanych z ratowaniem i ochroną zdrowia ludzkiego. Od tej daty zwolnienie to ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. W praktyce oznacza to, że ze zwolnienia od podatku VAT korzystają ściśle określone usługi medyczne świadczone przez określone podmioty.

Kluczową rolę w określaniu zwolnienia od podatku VAT odgrywa cel świadczonej usługi zdrowotnej. Żeby usługa medyczna mogła być zwolniona od VAT, musi służyć ratowaniu, zachowaniu, poprawie, przywracaniu zdrowia lub profilaktyce zdrowotnej.

 

Pomimo ponadrocznego okresu obowiązywania nowych przepisów, niektóre aspekty zastosowania zwolnienia od podatku VAT nadal budzą wątpliwości podatników – szczególnie dotyczy to sytuacji, w których celem jest poprawa estetyki. Organów podatkowych nie przekonują argumenty o poprawie komfortu psychicznego pacjenta i o pozytywnym oddziaływaniu zabiegu na zdrowie psychiczne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wydał wyrok, że jeśli usługa w zakresie opieki szpitalnej i medycznej ma na celu jedynie zapewnienie komfortu psychicznego pacjenta, to nie podlega ona pod zwolnienie od VAT.

Istnieją też sytuacje, w których jedna i ta sama usługa wykonana u tego samego pacjenta raz będzie korzystać ze zwolnienia, a innym razem nie. Przykładem może być usunięcie zmiany: jeżeli zabieg będzie wykonany jedynie ze względów estetycznych, nie podlega pod zwolnienie od VAT. Co innego, jeśli zmianę tę usuwa się ze względów zdrowotnych, ponieważ jest onkologiczne podejrzana. W takim przypadku zachowany zostaje cel terapeutyczny wymieniony w ustawie o VAT i usługa usuwania zmiany podlega w wymienionej sytuacji pod zwolnienie z VAT.

 

Lekarze i stomatolodzy mają kłopot z zakwalifikowaniem do zwolnienia m.in. następujących usług:

  • wybielanie zębów – w opinii organów podatkowych usługa nie podlega pod zwolnienie z VAT, ponieważ cel jej zastosowania nie mieści się w ustawowej definicji ratowania, zachowania i poprawy zdrowia; ryzykowne jest zatem stosowanie zwolnienia z VAT dla tej procedury, nawet jeśli jej celem jest poprawa komfortu psychicznego i jakości życia pacjenta;

  • badania kliniczne i eksperymenty medyczne – co do zasady nie podlegają pod zwolnienie z VAT, ale w przypadku eksperymentu medycznego może być inaczej, ponieważ z definicji tego pojęcia wynika jednoznacznie, iż celem prowadzenia eksperymentu leczniczego jest osiągnięcie bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej. Zatem tego typu procedura może podlegać pod zwolnienie z podatku VAT – co potwierdzają niektóre interpretacje Ministerstwa Finansów.

Źródło: „Rynek Zdrowia”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS