Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Mieć na uwadze ergonomię
  • 21-04-2010
 

 

 

10% wszystkich zatrudnionych w Unii Europejskiej stanowi personel branży ochrony zdrowia. Wśród nich spora część uskarża się na dolegliwości ze strony układu kostno – mięśniowego. Dysfunkcje te wynikają z wykonywania czynności pielęgnacyjnych i leczniczych przy pacjentach wymagających opieki. Z racji tego, iż wzrasta liczba osób starszych, niemobilnych, i co istotne – ciężkich, ergonomia pracy oraz zapobieganie uszkodzeniom układu mięśniowo-szkieletowego u personelu medycznego zaczynają zwracać coraz większą uwagę specjalistów.

„Z danych brytyjskiego Inspektoratu Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (HSE) wynika, że 1/4 spośród osób pracujących przy pielęgnacji chorych była przynajmniej raz niezdolna do pracy z powodu bólu pleców. (…) Obciążenia spowodowane niewłaściwą pozycją ciała podczas wykonywania różnych innych czynności pielęgnacyjnych przy pacjencie mogą również powodować problemy zdrowotne”- przeczytać można w „Bezpieczeństwie Pracy”.

Największym obecnie problemem jest, iż nie zostały do tej pory wypracowane ergonomiczne standardy dotyczące opieki medycznej nad pacjentem.

Pod koniec zeszłego roku w Berlinie odbyło się międzynarodowe seminarium poświęcone zagadnieniom związanym z ergonomią w opiece nad pacjentem. Prezentowane tam przykłady dobrych praktyk mogłyby stać się podwalinami pod opracowanie systemu standardów ergonomicznych w branży ochrony zdrowia. Jak zauważyli uczestnicy seminarium, w Niemczech brakuje „kultury ergonomii” w opiece nad pacjentem. Pracownicy służby zdrowia nie mają wystarczającej „ergonomicznej” wiedzy i umiejętności; nie otrzymują też wsparcia ze strony kierownictwa placówek, w których są zatrudnieni.


 

Jak w każdym programie profilaktycznym, tak i w przypadku prewencji chorób związanych z układem mięśniowo-szkieletowym sukces odniesie się jedynie wtedy, gdy podejmowane działania będą miały charakter zintegrowany, systematyczny i obejmą całość personelu medycznego. By ergonomia stała się bardziej zrozumiała i popularna wśród pracowników służby zdrowia, Niemiecki Instytut Ochrony Zdrowia i Medycyny Pracy (BAuA) opublikował broszurę pt. „Ergonomia w szpitalu i klinice". Przedstawiono w niej informacje o urazach układu ruchu wynikających z braku lub zaniedbania ergonomii, nakreślono przykłady konkretnych rozwiązań problemu oraz opublikowano zalecenia dotyczące szkoleń dla pracowników. Co istotne: w broszurze położono nacisk na fakt, iż prewencja oparta na ergonomii tylko wtedy przyniesie efekt, kiedy obejmie całość personelu medycznego i będzie realizowana systematycznie.

Źródło: „Bezpieczeństwo Pracy”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS