Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 27-01-2021
Wirus SARS-CoV-2 może rozprzestrzeniać się poprzez aerozol stomatologiczny, którego kropelki mogą narażać na zakażenie, kiedy dostają się do dróg oddechowych, osiadają na ciele oraz odzieży osób znajdujących się w pomieszczeniu, w którym wykonywany jest zabieg dentystyczny. Cząstki wirusa osiadają także na wszystkich sprzętach i instrumentach wykorzystywanych do wykonywania procedur leczniczych. Dotknięcie powierzchni skażonej cząstkami SARS-CoV-2, a następnie dotknięcie tą samą dłonią okolic ust, nosa, oczu, naraża na zainfekowanie. Stomatolodzy muszą więc być w pełni świadomi sposobów rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, a także muszą umieć identyfikować pacjentów z infekcją COVID-19 i – co najważniejsze – muszą umieć chronić siebie i pozostałych członków zespołu, a także kolejnych pacjentów przed możliwością zakażenia.
Choć – podobnie jak w przypadku wszystkich innych procedur odnoszących się do kontroli zakażeń – niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie ryzyka zakażenia poprzez aerozol stomatologiczny, można ryzyko to zminimalizować dzięki stosunkowo prostym i niedrogim środkom ostrożności. Zalicza się do nich między innymi:
-
stosowanie środków dezynfekujących przed, w trakcie i po zabiegu;
-
odpowiednią gospodarkę odpadami;
-
reżim odnoszący się do przygotowania, czyszczenia, sterylizacji i odpowiedniego przechowywania narzędzi i sprzętu wielokrotnego użytku;
-
stosowanie przez pacjenta płynu do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną przed zabiegiem (szczególnie w przypadku, kiedy nie można zastosować koferdamu);
-
stosowanie koferdamu, który tworzy barierę skutecznie ograniczającą ucieczkę z jamy ustnej kropelek śliny i aerozolu powstającego podczas pracy turbiny szybkoobrotowej czy piaskarki.