Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościEdukacja, kariera

Specjaliści pilnie poszukiwani
  • 10-12-2007
 

Nie można mieć za złe lekarzom, że tak jak ich koledzy innych specjalności, chcą dobrze zarabiać. Młodsi wyjeżdżają za granicę, starsi – odchodzą na emerytury. Nowych, wykształconych przybywa za mało. Kto będzie nas leczył za kilka lat?

 

Przedstawiciele środowiska lekarskiego twierdza, że w tym zawodzie istnieje tzw. dziura pokoleniowa. Więcej lekarzy umiera i odchodzi na emerytury, niż kończy studia i przychodzi pracować w zawodzie. Sytuacje komplikują jeszcze utrudnienia w uzyskiwaniu specjalizacji.

 

Młody absolwent medycyny, po zdaniu egzaminu państwowego ma szansę na tzw. rezydenturę. Zdobywa specjalizację i jednocześnie pracuje na oddziale szpitalnym. Zarabia 1700 złotych brutto. Nie są to pobory oszałamiającej wielkości, ale i o nie trudno, ponieważ miejsc na rezydenturach jest jak na lekarstwo. Lekarze obwiniają za to Ministerstwo Zdrowia, a to twierdzi z kolei, że sami specjaliści blokują dostęp do kształcenia młodszym kolegom.

 

Nie każdego absolwenta medycyny stać na inną formę zdobywania specjalizacji – tzw. wolontariat. Młody lekarz diagnozuje i leczy na oddziale szpitalnym za darmo. W takiej sytuacji niejedna osoba wybiera wyjazd za granice – tam łatwiej zdobyć specjalizację i godnie zarobić.

 

Dzisiejsza Gazeta Pomorska podaje, że Szpital Uniwersytecki w Bydgoszczy nie ma na swoim oddziale żadnego akredytowanego przez resort zdrowia miejsca dla chirurga szczękowego i ortodonty. „Tymczasem, w stomatologii dziecięcej panuje fatalna sytuacja. Dentyści nie chcą podpisywać z Narodowym Funduszem Zdrowia kontraktów. Twierdza, że im się to po prostu nie opłaca, a małych pacjentów za pieniądze i tak maja w nadmiarze. Dzieci w niektórych powiatach są praktycznie pozbawione możliwości leczenia zębów za darmo, o profilaktyce już nie wspominając. W zeszłym roku na specjalizację – stomatologia dziecięca trafiło w regionie dwóch stomatologów. Przez pięć lat – póki nie ukończą nauki – żaden inny lekarz podobnej profesji nie będzie szkolony w tym kierunku. Być może prawdą jest, że sami stomatolodzy utrudniają młodszym kolegom zdobycie specjalizacji” – zastanawia się autorka artykułu.

 

W stomatologii deficytowymi specjalizacjami są także ortodoncja oraz chirurgia szczękowa.

 

Źródło: Gazeta Pomorska, 10.12.2007

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS