Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Proponowane zmiany w prawie dla lekarza
  • 13-04-2011
 

 

 

 

 

 

Jeśli prawo zostanie zaktualizowane zgodnie z zapisami, które zawiera przyjęty przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz zyskałby:

  • Możliwość wykonywania określonych badań i czynności na podstawie uzyskania certyfikatu umiejętności. Dzięki certyfikatom lekarze szybciej zdobędą wymagane uprawnienia niezbędne do przeprowadzania określonych czynności. Obecnie najkrótszy czas robienia specjalizacji to 6 lat. Skrócenie czasu zdobywania umiejętności oznacza, że będzie można wykonywać więcej zabiegów i tym samym skrócą się kolejki oczekujących pacjentów. Dokument uprawniający do przeprowadzania określonych badań i zabiegów lekarz będzie mógł zdobyć po odbyciu przeszkolenia i zdaniu egzaminu. Szkolenie ma trwać od pół roku do 2,5 lat – w zależności od rodzaju zdobywanej umiejętności. Na przygotowanie się do egzaminu lekarz otrzyma 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego. Sam egzamin, zwany Państwowym Egzaminem Umiejętności (PEU), będzie składał się z dwóch części: ustnej i testowej. Na razie nie ma listy umiejętności, które można by zdobyć wg nowego prawa. Miałaby ona ukazać się w formie rozporządzenia ministerialnego. Z informacji podawanych przez resort zdrowia wynika, że różne środowiska lekarskie złożyły propozycję umieszczenia na liście ok. 50 umiejętności.

  • Możliwość przystąpienia do egzaminu i zdobycia drugiego stopnia specjalizacji. Rzecz dotyczy ok. 50 tys. lekarzy, w tym osób z 20- i 30-letnim stażem zawodowym, które mają pierwszy stopień specjalizacji.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS