Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Obchodzenie się z wyciskiem w laboratorium
  • 08-04-2011
 

 

 

 

 

 

Dobrze wykonana praca protetyczna powstaje na bazie dobrego wycisku: wykonanego właściwie oraz odpowiednio traktowanego w pracowni techniki dentystycznej. Ostrożność i zachowanie higieny – to bodaj najważniejsze zasady, którymi należy się kierować przy pracy z wyciskiem, kiedy trafi on do rąk technika.

Po przyjęciu wycisku do laboratorium i wyjęciu z opakowania, należy wycisk oczyścić i wydezynfekować. Oczyszczanie wykonuje się pod bieżącą, czystą wodą – jego celem jest usunięcie z powierzchni wycisku wszelkich zanieczyszczeń. Zaniedbanie tej czynności mogłyby negatywnie odbić się na jakości wykonanego modelu. Spłukiwanie wodą nie powinno trwać zbyt długo – by nie dopuścić do zmian w wilgotności wewnętrznej samego wycisku.

Celem dezynfekcji jest zniszczenie zarazków, które mogłyby stanowić zagrożenie dla personelu pracowni technicznej, w tym wirusów HIV czy wywołujących wirusowe zapalenie wątroby. Zarazki te mogą znaleźć się na wycisku pod wpływem kontaktu ze śliną lub krwią pacjenta. Dezynfekcję przeprowadza się zgodnie z zaleceniami dotyczącymi konkretnego rodzaju materiału tworzącego wycisk. Najczęściej stosowanymi środkami dezynfekującymi są: roztwory podchlorynu sodu, aldehydu glutarowego, fenolu, jodoformu. Nie są zalecane preparaty o wysokim stężeniu alkoholu – wpływa on negatywnie na właściwości samego wycisku i jego wymiary.


 

Osuszenie wycisku, czyli formy negatywowej, na bazie której powstanie model przyszłej protezy, to etap, który następuje bezpośrednio po oczyszczeniu i dezynfekcji. To czynność istotna (o czym lubią zapominać początkujący), ponieważ usuwa z zakamarków wycisku resztki płynu użytego do dezynfekcji. Osuszanie powinno przeprowadzać się ostrożnie – w przypadku użycia sprężonego powietrza nie należy wdmuchiwać strumienia wielką siłą, by nie uszkodzić delikatnej formy.


 

Kolejnym etapem jest przygotowanie wycisku pod wykonanie modelu protetycznego, w tym pokrycie formy preparatem zmniejszającym napięcie powierzchniowe.

Źródło: Opracowanie własne

     

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS