Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Opieka zdrowotna w Unii Europejskiej ponad granicami
  • 22-03-2011
 

 

 

 

 

We wrześniu 2010 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowisko, przekazane do prac w Parlamencie Europejskim, odnośnie projektu dyrektywy dotyczącej praw pacjenta w transgranicznej opiece medycznej. Cele wprowadzenia tego aktu prawnego to:

  • zapewnienie przejrzystych zasad i ram transgranicznej opieki zdrowotnej w całej Unii Europejskiej;

  • usunięcie istniejących przeszkód w korzystaniu z niej przez obywateli Unii, a szczególnie utrudnień związanych z prawem do zwrotu kosztów świadczeń zdrowotnych.

Korzyści wynikające dla pacjentów są spore:

  • uznawanie recept wystawionych w innym państwie członkowskim

  • możliwość uzyskania zwrotu kosztów opieki zdrowotnej udzielonej w innym niż własne państwie unijnym do wysokości kosztów ponoszonych za konkretne świadczenie w kraju zamieszkania, także w przypadkach innych niż stany nagłe.

Na dyrektywie skorzystać też mają całe systemy opieki zdrowotnej, z uwagi na zobowiązanie do współpracy w zakresie ponadgranicznej opieki medycznej. Współpraca ta ma być realizowana na poziomie lokalnym i regionalnym, m.in. przez tworzenie i rozwój europejskich sieci referencyjnych, które będą zrzeszać podmioty świadczące usługi medyczne po to, by optymalnie wykorzystać potencjał posiadanego zaplecza specjalistycznego do transgranicznego świadczenia usług, a także przekazywania wiedzy i szkolenia pracowników ochrony zdrowia.

 

Przedstawiciele Polski i Czech głosowali przeciw przyjęciu ww stanowiska Rady. „Polski rząd obawia się negatywnego wpływu zapisów dyrektywy na budżet publicznego płatnika (Narodowy Fundusz Zdrowia). Zdaniem Ministerstwa Zdrowia zapisy dyrektywy prowadzące do wolnego wyboru świadczeniodawców także spoza systemów ubezpieczeń zdrowotnych przyczynią się do poważnego zachwiania stabilności finansowej NFZ” - wyjaśnia „Gazeta Lekarska”.

Obawy dotyczą także tego, czy uda się właściwe wycenić świadczenia medyczne – pod uwagę trzeba brać wielkość puli publicznych środków. Właściwa wycena świadczeń jest zaś bazą do opracowania koszyka usług gwarantowanych oraz wyboru priorytetów refundacyjnych i wprowadzenia sprawnego systemu rejestracji udzielanych świadczeń i kontroli ich udzielania.

 

Prezydium NRL w czerwcu zeszłego roku przyjęło następujące stanowisko: „Stworzenie wszystkim pacjentom możliwości leczenia w całej Europie jest praktyczną realizacją podstawowych praw obywateli UE”.

Źródło: „Gazeta Lekarska”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS