Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Zmiany związane z podatkami
  • 03-01-2011
 

 

 

 

 

W 2011 r. zaczną obowiązywać zmiany dotyczące:

  • Stawek podatkowych w podatku od towarów i usług - po nowym roku zaczną obowiązywać trzy stawki tego podatku: 23 proc., 8 proc. i 5 proc. Stawka VAT 5 proc. ma być wprowadzona na stałe, a los dwóch pozostałych przesądzony zostanie na podstawie oceny relacji długu publicznego do PKB. Jeśli wszystko będzie w porządku, stawki te mają obowiązywać do końca 2013 r. O tym, jaka wartość stawki powinna mieć zastosowanie przy rozliczeniach usług wykonanych na przełomie roku, decydować będzie data wykonania konkretnej usługi. Taki sam sposób stosowania stawek VAT pojawi się w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, które miały miejsce jeszcze w 2010 r., natomiast zostały zafakturowane w 2011 r.

  • Zwolnień podatkowych – poszerzeniu uległ artykuł art.43 ust.1 ustawy o VAT – to raz; dwa: do zdefiniowania zwolnień podatkowych nie będzie stosowana już klasyfikacja statystyczna – w miejsce tego wchodzi określenie w sposób opisowy konkretnych warunków, które muszą być spełnione, aby podatnik korzystał ze zwolnienia.
    Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, ze zwolnień w sektorze usług medycznych korzystać będą „(...) 1) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej; 2) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez: lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarki i położne, osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, oraz przez psychologów”.

  • Definicji towaru – w nowych przepisach towarem - w odniesieniu do przepisów o podatku VAT – będą rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

  • Stosowania nowej PKWiU – stosowanie klasyfikacji w wersji z 2008 r, będzie miało miejsce wtedy, gdy dla pewnych towarów lub usług przepisy ustawy o VAT lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie będą powoływały symbole statystyczne.

  • Stosowania odliczeń przy zakupie samochodów osobowych.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS