Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Firmy leasingowe lubią dentystów
  • 17-12-2010
 

 

 

 

 

- Rynek medyczny, w tym dentystyczny, jest dla firm leasingowych bardzo atrakcyjny. Przede wszystkim wynika to z tego, że lekarze i stomatolodzy należą do najbardziej stabilnych finansowo grup zawodowych. A to ogranicza ryzyko związane z transakcjami - wyjaśnia Piotr Gąska, dyrektor Departamentu Zarządzania Produktami w Millennium Leasing.

Dentyści coraz chętniej korzystają z usług leasingodawców, a zajmujące się leasingiem firmy coraz bardziej ułatwiają załatwianie związanych z tym formalności, m.in. skracają czas rozpatrywania wniosków czy upraszczają procedurę. Na szczególnie szybki proces rozpatrywania dokumentów można liczyć, kiedy wartość transakcji nie jest duża i nie przekracza znacząco kwoty 200 tys. zł.

 

Leasing to dla dentystów dobre rozwiązanie nie tylko na wyposażenie gabinetu w sprzęt, ale również wygodny sposób na finansowanie potrzeb związanych z prowadzeniem biznesu. Stomatolodzy najczęściej korzystają z leasingu przy wyposażaniu gabinetów w unity – to ponad 80 proc. finansowanych przedmiotów. Na pozostałe 20 proc. składają się autoklawy, sprzęt RTG, a nawet samochody. Firmy leasingowe są w stanie sfinansować praktycznie każdą inwestycję; w przypadku sprzętu finansowanie może wynosić nawet 100 proc. jego wartości. Brak określenia górnej wartości inwestycji i wydłużanie okresu finansowania to kolejne atrakcyjne udogodnienia dla potencjalnego leasingobiorcy.

- Klienci z całej szeroko rozumianej branży medycznej zazwyczaj chcą jak najszybciej uregulować zobowiązanie, płacąc oczywiście niezbyt wysoką ratę miesięczną. Zawierane przez nich umowy leasingowe są na ogół krótsze w porównaniu z innymi branżami – mówi Magdalena Potysz-Drab, zastępca dyrektora Departamentu Technologii i Klientów Kluczowych VB Leasing.

Wpływ na takie postępowanie ma w dużej mierze częstotliwość wymiany sprzętu medycznego w gabinetach.

 

Dentyści nie są płatnikami podatku VAT. Jak zatem wygląda kwestia rozliczenia tego podatku w przypadku leasingu? Na sprzęt medyczny obowiązuje 7 proc. stawka podatku VAT; tyle samo wynosi stawka dla leasingu finansowego. W leasingu operacyjnym leasingodawcy muszą doliczać do umów 22 proc. podatku VAT.

Dla stomatologów chcących skorzystać z dofinansowania oferowanego przez Unię Europejską leasing to również dobre rozwiązanie. Można bowiem otrzymać ze środków unijnych zwrot kosztów zakupu sprzętu na podstawie faktury, którą dostawca sprzętu wystawia na klienta.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS