Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Proszek, który wywołał spór
  • 15-11-2010
 

 

 

 

 

 

Indie i Stany Zjednoczone toczą poważny spór, którego przedmiotem jest ziołowa pasta do zębów. Koncern Colgate-Palmolive opatentował bowiem proszek czyszczący zęby, będący składnikiem ziołowej pasty wytwarzanej przez firmę. Szkopuł w tym, że proszek ten jest używany w Indiach już od tysięcy lat. Sami Hindusi traktują go zaś jak jeden z cennych elementów narodowej medycyny naturalnej. Słynne na świecie hinduskie metody medycyny naturalnej uznawane są za swoiste dobro narodowe. Dlatego też fakt, iż koncern Colgate opatentował proszek czyszczący, wzbudził ogromny sprzeciw Indii. Głównie hinduskich aktywistów, którzy uważają, że olejek goździkowy, kamfora, czarny pieprz czy mięta – uznawane za innowacyjne składniki ziołowej pasty produkowanej przez Colgate - są używane w ich kraju od niepamiętnych czasów.

- Ten proszek to indyjska klasyka - uważa Devender Triguna, prezes Stowarzyszenia Producentów Leków Medycyny Ajurwedyjskiej. - Te składniki są stare jak świat. W Indiach prości ludzie używają ich od tysięcy lat. Jak to możliwe, że takiemu produktowi przyznaje się patent? -dodaje. Koncern Colgate we wniosku patentowym dowodzi, że innowacją jest użycie w paście tlenku żelaza czerwonego – substancji o znacznie łagodniejszych właściwościach ściernych od innych, stosowanych obecnie środków.

Spór zapewne stanie się precedensem sądowym rozstrzygającym, do kogo należy prawo własności hinduskiej medycyny naturalnej - ogromnej skarbnicy wiedzy, której potencjalną wartość szacuje się na miliardy dolarów” - można przeczytać w polskim wydaniu „The Times”.

Źródło: „POLSKA The Times”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS