Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Rola lekarza periodontologa
  • 30-09-2010
 

 

 

 

 

 

Periodontolog – specjalista zajmujący się chorobami przyzębia i stanami zapalnymi śluzówki jamy ustnej. Jego rola nie ogranicza się jednak jedynie do diagnostyki i leczenia schorzeń dotykających jamę ustną.

- Rola lekarza periodontologa jest niezwykle istotna w wykrywaniu wczesnych symptomów chorób ogólnoustrojowych. Często zmiany w jamie ustnej, jakie wykrywa lekarz periodontolog czy w ogóle lekarz dentysta, mogą wręcz uratować życie pacjentowi - mówi prof. dr hab. Renata Górska, konsultant krajowy ds. periodontologii, prodziekan ds. Oddziału Stomatologii Pierwszego Wydziału Lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Lista schorzeń, które może wykryć stomatolog, jest długa. Znajdują się na niej m.in. następujące choroby: cukrzyca, białaczka, zaburzenia skórno-śluzówkowe (pęcherzyca, pemfigoid, toczeń rumieniowaty). Swoistym barometrem zdrowia jest język – jego wygląd może sugerować istnienie zaburzeń, które ujawniają się w pełniejszym obrazie dopiero po dłuższym czasie.


 

Jeśli stomatolog wykryje zmiany w obrębie jamy ustnej, sugerujące możliwość występowania określonego schorzenia, powinien wykonać dodatkowe badania. Niestety, na chwilę obecną nie ma takich możliwości – ponieważ wydanie skierowania na badania należy do kompetencji lekarzy rodzinnych. Jak zauważa prof. R. Górska, współpraca stomatologów z lekarzami rodzinnymi nie zawsze układa się tak, jak powinna.

- Dlatego jako konsultant krajowy wielokrotnie występowałam do MZ i do NFZ z wnioskami o umożliwienie kierowania pacjentów na badania dodatkowe przez lekarzy periodontologów. Oczywiście, w uzasadnionej sytuacji. Mogłoby to dotyczyć choćby poziomu cukru czy hemoglobiny glikowanej, ale także poziomu żelaza czy wit. B12 – mówi R. Górska.

O tym, że jest możliwe porozumienie pomiędzy lekarzami medycyny ogólnej i stomatologami, by osiągnąć wspólny cel, jakim jest jak najlepsza troska o zdrowie pacjenta, świadczy udane spotkanie między specjalistami obu działów medycyny, które odbyło się w lutym ubiegłego roku.

- Wydawało się, że będzie trudno mówić wspólnym językiem. A już to pierwsze spotkanie przyniosło pewne rezultaty. Zostały wydane broszury dla pacjentów i dla lekarzy na temat związku chorób przyzębia z cukrzycą i występowaniem chorób serca. Ponadto - odbył się cieszący się ogromnym zainteresowaniem cykl spotkań dla lekarzy diabetologów – mówi prof. R. Górska.

Rośnie świadomość lekarzy względem wzajemnych relacji między chorobami ogólnoustrojowymi a tymi toczącymi się w jamie ustnej. Nadszedł więc czas, by z informacjami na ten temat dotrzeć do pacjentów.

Źródło: „Służba Zdrowia”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS