Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Sukces w nowoczesnym leczeniu kanałowym
  • 06-05-2010
 

 

 

 

„Nowoczesna endodoncja stawia na jednoseansowe leczenie kanałowe, a stało się to możliwe za sprawą wyposażenia endodonty w sprzęt usprawniający pracę” - można przeczytać w „Vademecum Stomatologa 2009”. Nowoczesna endodoncja jest zaliczana do najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. Wynika to z rosnącej świadomości pacjentów odnośnie wagi zdrowia zębów i wpływu chorób jamy ustnej na kondycję całego organizmu. Pacjenci coraz częściej chcą podejmować leczenie kanałowe, by zachować naturalne uzębienie, mając świadomość, że nie zastąpi go żadna proteza. Taka postawa pacjentów skłania stomatologów do zakupu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i narzędzi, pociągając za sobą konieczność wykształcenia umiejętności sprawnego posługiwania się takim sprzętem. Do ciągłego podnoszenia sprawności w posługiwaniu się nowoczesnymi zdobyczami technologii zmusza dentystów również tempo zmian na rynku narzędzi i urządzeń.

 

Choć niewątpliwie odniesienie sukcesu w leczeniu endodontycznym zależy od posiadanego zaplecza sprzętowego i umiejętności posługiwania się nim, niebagatelny wpływ ma również prawidłowe postępowanie na każdym etapie procesu i przestrzeganie podstawowych standardów warsztatowych.

  • Diagnostyka – jest obecnie znacznie prostsza i szybsza dzięki dostępowi do:

    - urządzeń elektronicznych, które umożliwiają zdobycie wielu rodzajów danych dzięki wykonaniu jednego tylko badania (np. radiografia cyfrowa – daje możliwość wykonywania wielu projekcji podczas leczenia zęba; można przy tym zmniejszyć dawkę napromieniowania pacjenta; endometr częstotliwościowy, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie pomiarów nawet narzędziami w rozmiarze 0,5 wg ISO w kanałach, które wypełnia treść ropna lub krew);

    - narzędzi optycznych jak lupa czy mikroskop endodontyczny – wyjątkowo przydatnych do ustalania detali związanych z ujściami kanałów, ich lokalizacją, czy działaniami związanymi z udrażnianiem kanałów, zamykaniem perforacji oraz usuwaniem ułamanych narzędzi. Sprawne postawienie właściwej diagnozy zależy jednak przed wszystkim od przestrzegania podstawowych zasad warsztatu technicznego stomatologa: zachowania suchości pola operacyjnego, użycia koferdamu i prawidłowego wykonania pomiaru długości kanału korzeniowego.

  • Dezynfekcja i obróbka kanłów – istotny element leczenia endodontycznego, którego celem jest przygotowanie przestrzeni dla materiału wypełniającego. Aby dobrze przeprowadzić usunięcie miazgi i warstwy mazistej, konieczna jest właściwa obróbka kanałów korzeniowych, którą przeprowadza się z użyciem specjalistycznych narzędzi. Obecnie poleca się stosowanie narzędzi ze stopu niklowo-tytanowego o zmiennym stopniu stożkowatości. Narzędzia te umożliwiają efektywne cięcie zębiny i uzyskanie stożkowatego kształtu na całej długości kanału.

  • Obturacja – szczelne zamknięcie kanału korzeniowego zależy m.in. od tak prozaicznej czynności, jak dokładne osuszenie kanału; i od zastosowania dobrze dobranego systemu wypełniającego światło kanału.

Źródło: „Vademecum Stomatologa 2009”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS