Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Statystyka i rozwiązania oparte na błędach
  • 16-03-2010
 

 

 

 

 

 

 

  • 10% - tylu pacjentów co roku doznaje w szpitalu szkody, której można było zapobiec;

  • co 5 dni na trzydziestoosobowym oddziale trafia się jedno zdarzenie niepożądane

  • 50 mln pacjentów jest co roku znieczulanych, z tego 2,5 mln ma powikłania, a 200 tys. umiera;

  • 100 tysięcy zgonów rocznie we Włoszech – będących konsekwencją błędu medycznego; 3% z tej liczby to zgony spowodowane błędami wynikającymi z braku ergonomii w służbie zdrowia.

To szacunki określające częstotliwość pojawiania się błędów medycznych w europejskich szpitalach. W Polsce nie prowadzi się takich badań. Szkoda, bo dzięki tego typu danym można by opracować skuteczniejsze standardy leczenia i stosowanych procedur. Informacji o częstotliwości popełnianych błędów medycznych w naszych placówkach opieki medycznej dostarczają pośrednio inne analizy. O tym, że częstość popełniania błędów wcale nie jest mała, świadczą wyniki jednej z nich: na 200 ankietowanych pielęgniarek 176 przyznało się, że w ciągu dwóch ostatnich lat popełniło błąd. Z badań prowadzonych w USA, Anglii i Australii wynika, że ok. 10% pacjentów przebywających w szpitalach doznaje incydentów zagrożenia bezpieczeństwa niezwiązanych z podstawową chorobą, a 8% tych incydentów może być bezpośrednią przyczyną śmierci. Szacunki anestezjologów określają zaś, że pacjent leczony w oddziale intensywnej terapii poddawany jest przeciętnie 178 różnym tzw. aktywnościom na dobę; 1% z nich jest błędnie wykonany.


 

Odpowiedzialność za popełniony błąd lekarski czy medyczny ciąży, ale nie jest to powód, by zaistnienie takiego zdarzenia ukrywać. W naszym kraju personel medyczny boi się raportowania o popełnianych błędach w leczeniu. O tym, że obawa taka nie sprzyja wdrożeniu skutecznych rozwiązań problemu braku lub niedostatecznego poziomu ergonomii w placówce medycznej, przekonywali w listopadzie zeszłego roku specjaliści z toskańskiego Centrum Zarządzania Ryzykiem Klinicznym i Bezpieczeństwem Pacjentów na konferencji poświęconej związkom ergonomii z popełnianiem błędów medycznych. Okazuje się, że można zmniejszyć skalę poruszanego problemu poprzez wprowadzenie jednolitej karty zaleceń medycznych - włoscy ergonomiści opracowali taki dokument. W toskańskich szpitalach wprowadzano też system identyfikacji pacjentów na podstawie zapisów na bransoletce zakładanej na rękę każdego z chorych. Wdrożenie tych rozwiązań poskutkowało znacznym obniżeniem liczby popełnianych błędów medycznych.

Źródło: „Atest”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS