Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Wydatki na stomatologów rosną
  • 06-11-2009
 

 

 

Polacy coraz chętniej leczą zęby w prywatnych gabinetach i klinikach stomatologicznych – na leczenie finansowane z własnej kieszeni decyduje się obecnie ponad 50% pacjentów odwiedzających dentystów. Szacuje się, że w tym roku wydatki na usługi stomatologiczne wzrosną o ok. 9%.

Pomimo tego, że 80% wszystkich zabiegów wykonuje się w klinikach stomatologicznych, Polacy najchętniej odwiedzają niewielkie gabinety prywatne.

„Firma doradcza Deloitte policzyła, że w 2008 roku Polacy wydali 6 mld zł na leczenie stomatologiczne w gabinetach dentystycznych. Z tej kwoty już tylko 2,04 mld zł pochodziło ze środków publicznych, a aż 3,96 mld zł bezpośrednio z kieszeni pacjenta. Według prognoz, w 2009 roku samodzielne wydatki na leczenie zębów mają zwiększyć się nawet o kilkanaście procent. Jest to spowodowane tym, że Polacy coraz częściej wybierają prywatne gabinety stomatologiczne” - podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zauważalną regułą jest, że pacjenci korzystają z usług dentysty, który ma podpisany kontrakt z NFZ, kiedy planują standardowe leczenie i proste zabiegi. Osoby nastawiające się na kosztowniejszą terapię lub planujące leczenie protetyczne, implantologiczne czy estetyczne, w większości wypadków od razu odwiedzają dentystę przyjmującego prywatnie lub wybierają klinikę stomatologiczną.

 

Jednorazowa wizyta u stomatologa kosztuje średnio 150 zł. Przy leczeniu wysokospecjalistycznym kwota ta jest dużo wyższa. Dlatego coraz więcej dentystów proponuje leczenie zębów na kredyt, upatrując w tej metodzie rozwiązania na zatrzymanie pacjenta oraz na zaspokojenie jego wymagań. Kliniki i gabinety stosują też coraz częściej promocje na oferowane usługi. Dla pacjenta korzystającego z drogich zabiegów oraz leczenia, jest to szczególnie korzystna oferta.

Coraz częstsze jest też udzielanie gwarancji na leczenie stomatologiczne.

- Należy pamiętać, że gwarancja na leczenie stomatologiczne różni się od gwarancji udzielanych na produkt lub usługę niemedyczną. Warunkiem jej utrzymania jest regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne co sześć miesięcy oraz stosowanie zaleceń lekarskich w zakresie higieny i profilaktyki - informuje Beata Krakowska, dyrektor stomatologii w Enel-Med.

Pomimo wysokich cen, polskie kliniki stomatologiczne nadal są atrakcyjnymi celami dla pacjentów zagranicznych. Zęby leczą u nas Niemcy, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Duńczycy i Szwedzi.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS