Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Wypełnienia amalgamatowe zakazane w Szwecji
  • 11-09-2009
 

 

Od 1. czerwca 2009 r. w Szwecji będzie obowiązywał zakazu stosowania rtęci na terenie całego kraju.

 

Zakaz będzie równoznaczny z niedopuszczeniem na rynek szwedzki wypełnień amalgamatowych i innych produktów zawierających rtęć, a w opiece stomatologicznej, badaniach chemicznych i przemyśle wykorzystującym związki chloralkaliczne będą musiały być stosowane techniki alternatywne. Szwedzkie Ministerstwo Środowiska poinformowało również, że Swedish Chemicals Agency jest upoważniona do udzielania zwolnień z zakazu w indywidualnych przypadkach.

 

W związku z decyzją rządu odpady zawierające rtęć mają być składowane w głębokich zbiornikach geologicznych, takich jak np. kopalnie soli w innych krajach Unii Europejskiej. Z uwagi na fakt, że szwedzki rynek niebezpiecznych odpadów jest niewielki, stworzenie nowego składu odpadów amalgamatowych w Szwecji byłoby ok. 15 razy droższe niż deponowanie odpadów w istniejących już składach w Unii Europejskiej. Możliwości usuwania odpadów w innych krajach UE stanowią większy bodziec dla rozwijania na szerszą skalę bezpiecznych technologii stabilizujących odpady zawierające rtęć.

 

W 1999 r. w Szwecji instytucje ubezpieczeniowe zaprzestały finansowania wypełnień amalgamatowych. Od tego czasu stosuje się je w tym kraju znacznie rzadziej. Obecnie szacuje się, że stanowią one 2-5% wszystkich wypełnień. „Szwecja jest obecnie czołowym krajem pod względem usuwania rtęci i ochrony środowiska przed rtęcią, która nie ulega rozkładowi” – powiedział Minister Środowiska Andreas Carlgren. „Zakaz ten jest sygnałem dla innych krajów, a udział Szwecji w pracach UE i Narodów Zjednoczonych ma na celu zmniejszenie stosowania rtęci i ograniczenie jej wydzielania do środowiska na całym świecie” – dodał.

 

Szwecja nie jest pierwszym krajem, który usunął rtęć z rynku wypełnień stomatologicznych. W ubiegłym roku, z przyczyn środowiskowych, podobny zakaz ogłosił rząd norweski. Rtęć jest toksyczna dla mózgu człowieka i powoduje różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne. Większość krajów europejskich jedynie zaleca, aby nie stosować amalgamatu u dzieci i kobiet ciężarnych, jednak organizacje zrzeszające pacjentów są zdania, że pozostała część populacji również narażona jest na ryzyko. Z kolei wg raportu naukowego UE, amalgamat nie stanowi żadnego zagrożenia dla układu nerwowego człowieka.

 

Źródło "Dental Tribune"

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS