Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Stomatologia oszczędzająca tkanki zęba – obecne zalecenia
  • 16-09-2022
 

 

 

 

 

 

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w swojej stronie poinformowało, że: „W drugiej połowie sierpnia prof. Paula Perlea z Komitetu ds. Łączności i Wsparcia Członkostwa FDI przesłała do organizacji członkowskich World Dental Federation Oświadczenie dotyczące próchnicy zębiny i zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej”.

We wspomnianym oświadczeniu nacisk kładzie się na stosowanie współczesnych metod usuwania zębiny próchnicowej, opracowanych zgodnie z wynikami badań opartych na dowodach naukowych oraz zaleceniami konsensusu międzynarodowego w celu utrzymania żywej miazgi zębów z głębokimi ubytkami, a w konsekwencji wydłużenia żywotności zębów.

Zgodnie z bieżącymi zaleceniami, dentysta powinien:

  • zachować tkanki zębiny, które nie są zdemineralizowane oraz tkanki, w których następuje remineralizacja;

  • zadbać o odpowiednie uszczelnienie, mocując wypełnienie na zdrowej zębinie i/lub szkliwie, kontrolując w ten sposób zmianę próchnicową i inaktywując pozostałe bakterie;

  • ograniczyć do minimum dyskomfort pacjenta i dolegliwości bólowe;

  • zadbać o zdrowie miazgi, zachowując resztki zębiny i zapobiegając obnażeniu miazgi, czyli w razie potrzeby w pobliżu miazgi należy zachować zębinę miękką dotkniętą próchnicą;

  • zadbać o uzyskanie maksymalnej trwałości wypełnienia poprzez usunięcie odpowiedniej ilości miękkiej zębiny, aby zastosować trwałe wypełnienie o wystarczającej objętości i sprężystości, a tym samym zapewnić prawidłowe uszczelnienie.

Źródło: PTS

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS