Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Czynniki epigenetyczne – nowa nadzieja dla stomatologii regeneracyjnej
  • 05-04-2021
 

 

 

 

 

Z badania, które zostało przeprowadzone w Japonii, wynika, że dzięki czynnikom epigenetycznym możliwe jest opracowanie nowych terapii regeneracyjnych przyzębia.

Naukowcom udało się przekształcić w progenitorowe komórki macierzyste komórki z wysp Malasseza pochodzące z więzadła ozębnej, które stymulowano czynnikami epigenetycznymi. Następnie uzyskane komórki macierzyste zostały bezpośrednio zróżnicowane do komórek zaangażowanych w tworzenie więzadła przyzębia – komórek śródbłonka, mezenchymalnych i komórek kościotwórczych.

 

To istotne odkrycie, ponieważ otwiera nową ścieżkę pozyskiwania komórek macierzystych, które można wykorzystać w stomatologii regeneracyjnej. Badacze zwrócili uwagę, że chociaż stosunkowo łatwo jest pobrać komórki macierzyste miazgi zęba, to trudno już jest uzyskać odpowiednią liczbę komórek dobrej jakości, a ponadto do zastosowania w stomatologii regeneracyjnej wymagana jest stabilna podaż komórek macierzystych. Dzięki opracowanej metodzie bezpośredniego przeprogramowania komórek z wykorzystaniem czynników epigenetycznych, można taką stałą podaż zapewnić.


 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS