Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Alergia na lateks wciąż aktualna
  • 19-11-2020
 

 

 

 

 

 

Alergia na lateks to wciąż temat aktualny wśród pracowników służby zdrowia – również w dziedzinie stomatologii i techniki dentystycznej. Reakcja alergiczna, która powstaje w wyniku kontaktu z lateksem, obejmuje różnego rodzaju symptomy – od miejscowych skórnych aż po ogólnoustrojowe, z reakcjami anafilaktycznym włącznie. Alergiczna odpowiedź organizmu na lateks może nastąpić natychmiast po kontakcie lub dopiero po dłuższym czasie.

Z badań, które kilka lat temu przeprowadzono wśród pracowników służby zdrowia, wynika, że u 100% badanych wystąpiła pokrzywka kontaktowa, a u ponad połowy – nieżyt nosa. Niewiele mniej osób zmagało się z zapaleniem spojówek, natomiast u co trzeciego badanego notowano duszność. Aż co czwarty uczestnik badania wykazywał reakcje uogólnione. Anafilaksję stwierdzono u 6% badanych.

 

Co ciekawe, alergia na lateks została po raz pierwszy została zdiagnozowana w obszarze związanym ze stomatologią – w 1927 roku opisany został przypadek pacjentki, u której odnotowano pokrzywkę i obrzęk twarzy oraz głośni po zastosowaniu kauczukowej płytki dentystycznej.

Reakcje krzyżowe z lateksem nie są rzadkie – za główną przyczynę ich wystąpienia uznaje się pokarmy. Z badań wynika, że nawet ponad 50% osób, które są uczulone na lateks, wykazują również uczulenia na owoce tropikalne – zarówno surowe, jak i w postaci przetworzonej.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS