Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Kiedy pacjent potrzebuje leku, który nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce
  • 13-10-2020
 

 

 

 

 

 

Bywa, że podczas wizyty pacjenta w gabinecie, zapada decyzja o zaordynowaniu leku, który nie jest dopuszczony w Polsce, ale w innych krajach może być stosowany zgodnie z prawem tamtejszego państwa. O czym trzeba pamiętać?

Przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty stanowią, że lekarz, lekarz dentysta może przepisywać leki bądź środki żywieniowe specjalnego przeznaczenia, które są dopuszczone do obrotu w naszym kraju – ma czynić to na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Ponadto w ustawie tej istnieje przyzwolenie na stosowanie – ale w uzasadnionych przypadkach – leków, które są dopuszczone do obrotu w innych państwach, przy czym obowiązkowo trzeba fakt zastosowania takiego preparatu uzasadnić w dokumentacji medycznej.

Eksperci prawa wskazują, że o zastosowaniu u pacjenta leku, który nie został dopuszczony do obrotu w Polsce, należy również poinformować samego pacjenta.

W szczegółowym uzasadnieniu w dokumentacji medycznej powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa zastosowanego preparatu i nazwa kraju, w którym został on dopuszczony do obrotu, wskazanie przyczyn medycznych, dla których lek ów został wykorzystany, a także uargumentowanie, dlaczego uznaje się, że jest on lepszy niż leki, które są stosowane w Polsce. Należy również odnotować informację o tym, że pacjent został poinformowany o fakcie zastosowania określonego leku.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS