Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Współpraca lekarzy i stomatologów w kolejnym obszarze zdrowia
  • 23-06-2020
 

 

 

 

 

Nikogo nie trzeba już przekonywać, że zdrowie i choroby jamy ustnej mają bardzo silny wpływ na kondycję ogólną. Z tego powodu coraz bardziej zacieśnia się współpraca pomiędzy dentystami a kardiologami czy diabetologami. Na Uniwersytecie Michigan w Stanach Zjednoczonych dostrzeżono natomiast związek pomiędzy złym stanem zdrowia jamy ustnej a chorobą zapalną jelit – zaowocowało to współpracą pomiędzy lekarzami i stomatologami z tej uczelni.

Naukowcy zauważyli, że zaostrzenie zapalenia jelit może być spowodowane przez mikroorganizmy migrujące do jelit z jamy ustnej.

Nie są znane jeszcze wszystkie mechanizmy, które wyjaśniałyby, w jaki sposób bakterie powodujące choroby jamy ustnej mogą nasilać zapalenie jelit, ale zauważono, że zaostrzenie schorzeń jelitowych dotyczy często pacjentów z zapaleniem przyzębia lub chorobami dziąseł. Naukowcy uważają, że zapalenie przyzębia prowadzi do zmian w zdrowym mikrobiomie jamy ustnej, a bakterie, które powodują zapalenia, oraz zaktywowane zapaleniem limfocyty T przemieszczają się do jelit i przyczyniają się do powstania zaostrzeń chorób toczących się w trzewiach.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS