Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Zęby zregenerujemy z kubków smakowych?
  • 05-09-2019
 

 

 

 

 

Towarzystwa naukowe z King's College London i Georgia Institute of Technology niedawno zidentyfikowały wspólne pochodzenie uzębienia i kubków smakowych u ryb zdolnych do regeneracji swoich zębów. Naukowcy dowiedli tym samym, że narządy jamy ustnej mają zaskakujące zdolności regeneracyjne i można nimi manipulować poprzez zmiany w szlakach sygnałowych. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences of the United States of America, gdzie naukowcy informują, że postanowili lepiej zrozumieć odnawianie zębów u zwierząt, które mają możliwości ich wymiany i regeneracji, aby dzięki temu stworzyć warunki do regeneracji zębów u ludzi, szczególnie u starszych osób – po 65. roku życia, które straciły już prawie całe uzębienie.

 

Przedmiotem badań były ryb pielęgnicowate, natomiast myszy były obiektami, u których śledzono możliwość wykorzystania odkrycia. W toku badań wykazano, że zęby, które powstają w procesie regeneracji i podlegały przeszczepieniu, mają wspólny ciągły nabłonek z rozwijającymi się kubkami smakowymi; ponadto oba narządy mają bardzo podobne populacje komórek macierzystych, których różnicowanie zależy od wpływu specjalnych ścieżek sygnałowych. Odpowiednia stymulacja kanałów sygnałowych wykazała, że ekspresja genów zębów jest aktywowana ektopowo – w kubkach smakowych.

 

Odkrycia te pokazują, jak niedoceniony jest potencjał komórek nabłonkowych oraz nie wykluczają, że w przyszłości może to znaleźć zastosowanie w bioinżynierii i w terapiach stomatologicznych.


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS