Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

E-papierosy – zagrożenie rozwoju nowotworu jamy ustnej
  • 11-04-2019
 

 

 

 

Z najnowszego badania opublikowanego w International Journal of Molecular Sciences w lutym 2019 r. wynika, że palenie e-papierosów jest poważnym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu jamy ustnej. U użytkowników e-papierosów dochodzi bowiem do rozwoju części zmian molekularnych, identycznych z tymi, które pojawiają się u palaczy papierosów zwykłych. Zmiany molekularne prowadzą do zmian w genach i modyfikacji ekspresji genów, a to z kolei może skutkować rozwojem raka jamy ustnej.

Naukowcy odkryli, że zarówno osoby palące papierosy tradycyjne, jak i e-papierosy, miały nieprawidłową ekspresję lub deregulację dużej liczby genów związanych z rozwojem raka. Aż około 26 proc. zderegulowanych genów u użytkowników e-papierosów było identycznych z tymi, które znaleziono u osób palących papierosy tradycyjne. Z kolei zderegulowane geny, których nie znaleziono u palaczy papierosów zwykłych, związane są z rakiem płuc, rakiem przełyku, rakiem pęcherza, rakiem jajnika i białaczką.

 

Badacze podkreślili, że istniejące dane pokazują, iż opary wydostające się z e-papierosów nie są jedynie „parą wodną” jak uważają niektórzy ludzie, ale zawierają czynniki rakotwórcze. Wprawdzie ich stężenie w e-papierosach jest niższe niż w dymie papierosowym, ale przy narażeniu na substancje rakotwórcze nie ma bezpiecznego poziomu.

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS