Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Porażająco niski poziom wiedzy o nowotworze jamy ustnej
  • 28-12-2018
 

 

 

 

Nowotwór jamy ustnej to jednostka chorobowa notowana coraz częściej. Niestety, z powodu niskiego stanu wiedzy na temat choroby, nadal jest ona rozpoznawana u większości pacjentów w zaawansowanym stopniu. Małą społeczną świadomość potwierdzają wyniki raportu dotyczącego raka jamy ustnej uzyskane w Wielkiej Brytanii, gdzie nowotwór jamy ustnej jest diagnozowany aż o 49 proc. częściej niż przed 10. laty. Tymczasem:

  • prawie połowa (45 proc.) brytyjskiej populacji dorosłych przyznaje się, że w ogóle nie wie, czym jest rak jamy ustnej;

  • aż 3/4 czyli 75 proc. ankietowanych dorosłych stwierdza, że nie zna objawów;

  • więcej niż 4 osoby na 5 (82 proc.) wskazują, że nie wiedzą, gdzie pojawia się rak jamy ustnej.

Specjaliści uznają w oparciu o te wyniki, że istnieje pilna potrzeba podnoszenia świadomości na temat nowotworu jamy ustnej. Bardzo niepokoi też brak podstawowej wiedzy na temat przyczyn choroby. Respondenci nie wiedzą, że palenie tytoniu, spożywanie alkoholu w nadmiarze, wirus brodawczaka ludzkiego HPV, zła dieta mogą być głównymi przyczynami choroby.

 

Autorzy raportu pokusili się też o przygotowanie zestawienia, ile osób może wykazać się wiedzą na temat nowotworu jamy ustnej. Okazało się, że jest to zaledwie 8 proc.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS