Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Stomatologia w służbie służby więziennej
  • 05-11-2018
 

 

 

 

 

 

W „Dzienniku Gazecie Prawnej” opublikowana została interesująca statystyka dotycząca służby zdrowia obsługującej osadzonych. Dane dotyczące stomatologii są następujące:

  • 151 gabinetów stomatologicznych – tyle było ich w 2017 r. do dyspozycji służby więziennej;

  • liczba gabinetów stomatologicznych obsługujących osadzonych od ostatnich 13 lat zmniejsza się, co jest skorelowane ze spadkiem ogólnej średniej rocznej liczby osadzonych;

  • leczenie zębów i inne usługi dentystyczne stanowią najliczniej udzielane świadczenia specjalistyczne; zaraz po nich najczęstsze są porady u specjalistów z zakresu psychiatrii, internistyczne, dermatologiczne;

  • w 2017 r. służby więzienne zatrudniały 880 lekarzy i lekarzy dentystów, natomiast asystentki stomatologiczne stanowiły cześć 265-osobowego zespołu tzw. innego personelu medycznego.

 

Osobną kwestią jest jakość opieki medycznej podstawowej i specjalistycznej, a także możliwości dostępu do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistów. Negatywnie wypowiadają się o nich zarówno osadzeni, jak i osoby działające w jednostkach broniących praw do otrzymania należytej opieki zdrowotnej przez osadzonych. Wskazuje się na nieprawidłowości i utrudnianie dostępu do lekarza, niski poziom opieki, reglamentację administracyjną. Centralny Zarząd Służby Więziennej podkreśla, że Najwyższa Izba Kontroli nad raporcie z 2012 r. pozytywnie oceniła – pomimo stwierdzonych nieprawidłowości – działania służb więziennych, których celem jest zabezpieczenie praw osób pozbawionych wolności do opieki medycznej.

Wśród nieprawidłowości NIK wymieniła między innymi, że stosowany system ewidencjonowania wydatków w służbach więziennych nie umożliwiał wyodrębnienia środków przeznaczonych na opiekę medyczną wobec osób pozbawionych wolności, a tym samym nie pozwalał na ocenę efektywności przyjętych rozwiązań. Oprócz tego wymieniono zły stan techniczny budynków i pomieszczeń oraz brak należytej dbałości o utrzymanie właściwego stanu technicznego w większości przestarzałej aparatury medycznej.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS