Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Inwazyjne zabiegi dentystyczne groźne dla serca
  • 13-11-2017
 

 

 

 

 

 

 

Inwazyjne zabiegi stomatologiczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia rzadkich, ale poważnych zakażeń u osób z protezami zastawkowymi – donosi Agencja Reutersa w oparciu o wyniki najnowszego badania francuskich naukowców. Uczeni przeglądnęli dokumentację ponad 138 tys. osób dorosłych z protezami serca, u których przeprowadzono przynajmniej jeden zabieg stomatologiczny po operacji. 26 proc. stanowiły zabiegi inwazyjne – tutaj tylko połowa pacjentów otrzymała antybiotyki.

Z badania wynika, że osoby, u których przeprowadzono inwazyjną procedurę dentystyczną, były o 66 proc. bardziej narażone na rozwój zakażeń, niż pacjenci, u których stomatolodzy nie przeprowadzali zabiegów inwazyjnych.

- Mimo że ryzyko zakaźnego zapalenia wsierdzia jest niskie, rozsądnym jest zaproponowanie strategii profilaktyki antybiotykowej przed zabiegami stomatologicznymi, ponieważ jest to schorzenie, które może stanowić zagrożenie dla życia – powiedziała Sarah Tubiana z INSERM (French National Institute of Health and Medical Research) w Paryżu, jedna ze współautorek badania.

Profilaktyka jest wskazana ze względu na dużą śmiertelność zapalenia wsierdzia: wprawdzie jest to choroba rzadko występująca, ale prowadzi do śmierci co piątej hospitalizowanej z jej powodu osoby, natomiast śmiertelność w ciągu pierwszych pięciu lat szacowana jest na 40 proc.

Źródło: Reuters Health

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS