Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

ZUS-owi brakuje orzeczników
  • 09-11-2017
 

 

 

 

 

 

W ZUS-ie brakuje lekarzy orzeczników. Na stronie Zakładu są ogłoszenia o pracę, ale zamiast informacji o wyłonieniu kandydata pojawiają się często komunikaty o fiasku postępowania. Powód? Młodzi lekarze i lekarze dentyści nie chcą pracować w ZUS-ie, ponieważ więcej mogą zarobić na posadach w placówkach służby zdrowia. Poza tym orzecznictwo to trudna dziedzina. „Dziennik Gazeta Prawna” przytacza przykład młodej lekarki, która po 3 dniach zagospodarowanych na stażu podyplomowym na tematykę orzecznictwa stwierdziła, że były to najtrudniejsze wykłady w jej zawodowym życiu.

ZUS zachęca jednak kandydatów na orzeczników, jak może:

Dajemy lekarzom możliwość ustalenia indywidualnego czasu pracy, zdobycia doświadczenia zawodowego, dodatkowy urlop szkoleniowy oraz zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy – mówi Radosław Milczarski z Centrali ZUS.

 

Nieobsadzone wakaty to poważny problem, ponieważ brakuje specjalistów, od których opinii zależą ludzkie losy – niejednokrotnie silnie pogmatwane przez chorobę czy kalectwo. Dodatkowa trudność wynika z faktu, że osobę ubiegającą się o rentę powinno obejrzeć kilku specjalistów, a nie tylko jeden, w dodatku niezwiązany z obszarem zdrowia, który ma podlegać ocenie orzecznika.

W system orzekania należy wprowadzić zmiany – i urzędnicy w ZUS-ie zdają sobie z tego sprawę.

- Chodzi także o zmiany ustawowe, o które zabiegamy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – przyznaje Radosław Milczarski.

Prace nad założeniami ustawy trwają. System orzekania miałby ulec uproszczeniu, optymalizacji z ukierunkowaniem na ułatwienie dostępu do systemu wszystkim obywatelom.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS