Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Ciemne chmury nad słodzikami?
  • 04-08-2017
 

 

 

 

 

Słodziki, uznawane za dobrą alternatywę dla cukru powodującego próchnicę, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Kwestia ta wymaga dobrego zbadania, a w szczególności dogłębnego poznania długoterminowych skutków wpływu tych substancji na zdrowie. Zadania tego podjęli się naukowcy z University of Manitoba's George & Fay Yee Centre for Healthcare, przeprowadzając badanie przeglądowe o tej tematyce. Zanalizowali 37 prac z 10 lat, które objęły w sumie 40 tys. osób. Wstępne wyniki nie wykazały znaczącego wpływu na utratę masy ciała (redukcja masy ciała bywa argumentem zachęcającym do zastąpienia cukru słodzikami). Dłuższe badania obserwacyjne wykazały natomiast związek między spożyciem sztucznych substancji słodzących a relatywnie większym ryzykiem przyrostu masy ciała i otyłości, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy, choroby serca i innych problemów zdrowotnych. Wyniki, które nie potwierdzały korzystnego wpływu słodzików na redukcję masy ciała, pochodziły z badań klinicznych.

Główna autorka badania, dr Meghan Azad, wskazuje na konieczność przeprowadzenia badań dalszych, których pokłosiem byloby oszacowanie ryzyka i korzyści wynikających ze spożywania słodzików – istotnym argumentem do wykonania tego typu analiz jest m.in. epidemia otyłości i związanych z nią chorób.

Dr Meghan Azad podejmuje teraz badania mające służyć zrozumieniu, jak spożywanie słodzików przez kobiety w ciąży może wpłynąć na wzrost ich masy ciała, metabolizm i bakterie jelitowe.

Źródło: „Dental Tribune”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS