Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Nieobowiązkowe dzieci i sporne punkty
  • 19-11-2008
 

Od przyszłego roku leczenie zębów u dzieci w ramach kontraktu zawartego z NFZ nie będzie już obowiązkowe. Stawka za leczenie dziecka będzie za to taka, jak za dorosłego. Nie wszystkim stomatologom podoba się to rozwiązanie; niektórzy już teraz wieszczą przyszłoroczny deficyt zakontraktowanych gabinetów.

- To prawda, że dzieci i dorośli mają taką samą stawkę na przyszły rok, ale jest ona wyższa niż w roku obecnym - informuje Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ.

Oznacza to, że stomatolodzy nie powinni zarobić mniej.

- Praca przy dziecku jest dłuższa, trudniejsza, wymagająca wiele cierpliwości i dlatego uważamy, że powinna być wyceniona o ok. 20 proc. wyżej niż w przypadku dorosłych pacjentów – argumentuje jeden z członków Podlaskiego Stowarzyszenia Stomatologów i dodaje, że do NFZ zostało już wysłane w tej sprawie pismo.


Kolejnym punktem spornym jest wysokość stawek za punkt kontraktowy. Wartość ta zależy od regionu kraju i od ilości podpisanych umów w danym oddziele NFZ Są rejony, w których stomatolog za punkt otrzymuje nie mniej niż 1,10 – 1,22 zł. W innych, np. w rejonie podlaskim, punkt wyceniony jest już tylko na 0,97 zł. W ocenie funduszu, optimum to 15 tys. punktów na miesiąc. Jednak wg stomatologów jest to ilość nie do wyrobienia przy założeniu, że chce się rzetelnie pracować.

- Trzeba by wtedy pracować jak najwięcej i jak najszybciej. A tego nie da się zrobić np. przy dzieciach czy przy świadczeniach z protetyki stomatologicznej. Dlatego apelujemy do NFZ o to, aby w ramach posiadanych środków zakontraktował jak największą liczbę podmiotów i indywidualnie ustalał liczbę wyrabianych punktów – mówi jeden z podlaskich stomatologów.Źródło: „Gazeta Współczesna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS