Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Etyka lekarzy sądowych
  • 20-10-2015
 

 

 

 

 

Na medykach sądowych ciąży szczególny obowiązek przestrzegania zapisów Kodeksu Etyki Lekarskiej – ponieważ wydawane przez nich zaświadczenia mają zasadnicze znaczenie dla sprawnego przebiegu procesu, zabezpieczenia przed przedawnieniem karalności czy przewlekłością postępowania. Zaświadczenia bywają jednak wydawane dość lekką ręką: bez osobistego badania pacjenta, dotyczą chorób, które wykraczają poza specjalizację lekarza i co najgorsze, zawierają poświadczenie nieprawdy.

Przypadki, w których lekarz sądowy poświadcza nieprawdę w wydawanym zaświadczeniu, dotykają bardzo ważnego problemu w codziennej pracy sądów lekarskich i jak wynika z przytoczonych faktów, również sądów powszechnych. Lekarz przyłapany na poświadczaniu nieprawdy ponosi konsekwencje swojego postępowania. Z kolei skutki poświadczania nieprawdy w zaświadczeniach mogą być dla drugiej strony procesowej dotkliwe. „Identyczne konsekwencje niosą zaświadczenia wydawane przez lekarzy sądowych na potrzeby odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Często w sprawach tej odpowiedzialności odnosi się wrażenie, że lekarze nie doceniają wagi i skutków zaświadczeń lekarskich, które wydają” – czytamy w „Gazecie Lekarskiej” w wydaniu z dnia 21.09.2015 r.

Zasadność wydania każdego zaświadczenia można zweryfikować. Warto o tym pamiętać, kiedy przychodzi pokusa, aby w imię źle pojętej solidarności z koleżanką czy kolegą po fachu, poświadczyć nieprawdę.

Źródło: „Gazeta Lekarska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS