Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Nowy sposób na transport leków do płytki nazębnej
  • 27-04-2015
 

 

 

 

 

Naukowcy z Uniwersytetów w Rochester i w Pensylwanii odkryli nowy sposób na skuteczne dostarczanie do wnętrza płytki nazębnej leków zwalczających bakterie próchnicy i inne czynniki zapalne – który daje efekty nawet w obecności śliny. To efekt poszukiwań rozwiązania, które miało umożliwić utrzymanie się medykamentu na powierzchni zęba, a jednocześnie zapewnić jego uwalnianie się dokładnie w tym momencie, w którym jego obecność byłaby najbardziej pożądana ze względów medycznych. Odkrycie wielkie rangą, ponieważ niesie nadzieję na skuteczniejszą terapię antybakteryjną – nawet w obecności biofilmu z płytki.

Zespoły uczonych skupiły się na nanocząstkach. Kluczem do sukcesu okazała się specjalna budowa molekuł: z zewnątrz warstwa dodatnio naładowanego polimeru, wewnątrz warstwa z dwóch rodzajów polimerów: hydrofobowych, które zabezpieczają lek znajdujący się w centrum cząstki, oraz zmieniających właściwości w zależności od wartości pH.

W badaniach na szczurach okazało się, że tak skonstruowane nanocząstki nie tylko mogą przyczepiać się do powierzchni szkliwa i utrzymywać na płytce nazębnej pomimo omywania zębów śliną, ale również będą mogły uwalniać zawarte w ich wnętrzu leki bakteriobójcze podczas spadku pH po posiłku – czyli wtedy, gdy aktywność bakterii wytwarzających z cukru szkodliwe dla szkliwa kwasy jest największa.

Doniesienie na ten temat ukazało się w najnowszym numerze czasopisma ACS Nano.

Źródło: Dentistry Today


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS