Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Komórki macierzyste – co już uzyskano?
  • 17-05-2013
 

 

 

 

Komórki macierzyste postrzegane są jako nadzieja medycyny i materiał, z którego właściwości wiele może wykorzystać stomatologia. Cztery lata temu Japończycy z Instytutu Medycyny w Uniwersytecie Tokio z pojedynczej komórki uzyskali zbiór komórek, który docelowo miał stać się zębem. Przeszczepili go myszy, umieszczając na kolagenowym szkielecie. Tkanka przyjęła kształt zęba z pełnowartościową strukturą. Wszczep ten niczym nie różnił się od naturalnego zęba, co daje nadzieję, że kiedyś implanty stomatologiczne będą wytwarzane w laboratorium medycznym a nie protetycznym.

W periodyku „Forum” (wyd. z dn. 15.04.2013 r.) przygotowano zestawienie na temat tego, co już udało się odkryć i uzyskać dzięki komórkom macierzystym.

  • 2004 rok: japońscy uczeni z wydziału medycznego Uniwersytetu Kioto jako pierwsi na świecie uzyskują w wyniku hodowli pełnowartościowe pod względem struktury naczynia włosowate.

  • 2005 rok: zespół z Uniwersytetu Stanowego Florydy uzyskuje prawidłowo uformowane i nadające się do transplantacji komórki mózgu gryzonia. 8 lat później pracuje się nad wynalezieniem technologii pozyskiwania ludzkich komórek do transplantacji, dzięki której udałoby się leczyć choroby Alzheimera i Parkinsona. W tym też roku grupa włoskich i brytyjskich naukowców z uniwersytetów w Edynburgu i Mediolanie z niewyspecjalizowanych komórek macierzystych uzyskuje metodą in vitro różne typy komórek systemu nerwowego, w tym również włókna nerwowe rdzenia kręgowego. Badania były prowadzone na komórkach macierzystych myszy oraz ludzi.

  • 2006 rok: doktor Simon Hoerstrup i jego koledzy z uniwersytetu w Zurychu jako pierwsi w wyniku hodowli otrzymują z pochodzących z wód płodowych komórek macierzystych zastawki ludzkiego serca. Odkrycie znajdzie zastosowanie do leczenia wad serca u nowo narodzonych dzieci, u których wady te zdiagnozowano podczas życia płodowego. W tym samym roku uczeni z uniwersytetu w Newcastle w Wielkiej Brytanii jako pierwsi na świecie uzyskują w wyniku hodowli sztuczną wątrobę z ludzkich komórek macierzystych pozyskanych z krwi pępowinowej. Prace nad technologią są kontynuowane. Inna grupa, z Instytutu Komórek Macierzystych z Uniwersytetu Minnesota w Minneapolis, opracowuje metodę otrzymywania komórek mięśni gładkich z komórek macierzystych wyprowadzonych ze szpiku kostnego dorosłych gryzoni oraz człowieka.

  • 2007 rok: uczeni z Instytutu Medycyny Regeneracyjnej w USA uzyskują pełnowartościowy pęcherz moczowy. Do chwili obecnej zrealizowano operacje przeszczepu pęcherza moczowego u 7 pacjentów. Planowane są u kolejnych osób. W tym samym roku naukowcy z Uniwersytetu Kioto pozyskują z komórek macierzystych fragment powierzchniowej warstwy rogówki i wykonują udaną operację przeszczepu.

  • 2008 rok: Brytyjczycy z uniwersytetu w Newcastle przekształcają pobrane od mężczyzny komórki szpiku kostnego w komórki spermy. Trwają prace nad wywołaniem w tych komórkach mejozy. Celem jest uzyskanie ilości materiału wystarczającej do zapłodnienia.

Źródło: „Forum”



 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS