Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Konkurencja dla NFZ
  • 01-10-2012
 

 

 

 

 

Świadczenia stomatologiczne, protetyczne a nawet z zakresu medycyny estetycznej – to tylko część usług, które mogłyby być dostępne w pakiecie na ubezpieczenie realizowanym jednak nie w NFZ a poprzez jednego z jego konkurentów – taką wizję przyszłości polskiego sytemu refundowanej opieki zdrowotnej przedstawiano na tegorocznym Forum Ekonomicznym, które odbyło się w Krynicy. Polska Izba Ubezpieczeniowa (PIU) przygotowała i przedstawiła podczas spotkania swój projekt ustawy w sprawie ubezpieczeń zdrowotnych w naszym kraju, która zakłada wprowadzenie na rynek kilku dodatkowych podmiotów, będących konkurentami dla Narodowego Funduszu Zdrowia, odpowiedzialnych za pozyskiwanie pacjentów i placówek medycznych, w których mogliby się oni leczyć. Ubezpieczeni mieliby możliwość wyboru ubezpieczyciela. Do wybranego funduszu trafiałaby określona część puli pieniędzy kierowanych teraz w całości do NFZ. Na takim rozwiązaniu skorzystać mieliby pacjenci - nie tylko z powodu możliwości leczenia się w placówkach współpracujących z wybranym funduszem, ale także z powodu lepszej kontroli nad wydatkowanymi pieniędzmi.

- Konkurencyjni płatnicy, którymi mogłyby być towarzystwa ubezpieczeniowe, mieliby znacznie większe możliwości kontroli jakości wykonywanych przez placówki medyczne usług i zasadności wydawanych środków – przekonuje Dorota Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

Wprowadzenie konkurentów dla NFZ uzdrowiłoby rynek ubezpieczeń zdrowotnych poprzez zdopingowanie funduszy do starań o pacjenta, co w praktyce przełożyłoby się na podnoszenie jakości świadczonych usług medycznych w placówkach oferujących leczenie na ubezpieczenie.

Co roku Polacy wydają 16 mld zł na leczenie poza systemem ubezpieczeń zdrowotnych. Te pieniądze można by skierować w kanał również związany z ubezpieczeniami, tyle że w warunkach konkurencyjności, przez dobrowolne ubezpieczenia.

- Nie stoimy dziś przed dylematem, kiedy wprowadzić dodatkowe usługi w służbie zdrowia, tylko jak to zrobić, aby miało to sens – tłumaczy Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS