Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Scenariusz z jajkiem w roli głównej
  • 06-04-2012
 

 

 

 

 

Nic tak nie trafia do przekonania dzieci (i dorosłych również), jak obrazowo przekazana wiedza. Okres wielkanocny i związana z tym większa popularność jajek stanowią wspaniałą okazję do tego, aby profilaktyka i edukacja przybrały radosną, wiosenną formę. Oto, jak jak może wyglądać eksperyment, w którym połączy się naukę o roli, jaką w ochronie zębów spełnia fluor, wraz z malowaniem pisanek. Poniżej przedstawiamy krótki scenariusz zajęć przeznaczonych głównie dla dzieci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby również i dorosłym przypomnieć w dość spektakularny sposób, jak codzienne zabiegi z użyciem produktów zawierających fluor pomagają zachować zdrowe zęby.

  • Każdy uczestnik akcji otrzymuje dwa jajka (jedno surowe, a drugie ugotowane na twardo), kieliszek do jajka, zlewkę o poj. 250 ml, butelkę z 100 ml octu, kolorowe pisaki.

  • Osoba prowadząca eksperyment prosi uczestników, aby wyobrazili sobie, że jajko symbolizuje ząb, a jego skorupka – szkliwo. Następnie prowadzący smaruje połowę każdego surowego jajka preparatem fluorowym, a uczestnik wstawia je do swojego kieliszka.

  • Po ok. 5 minutach każdy uczestnik delikatnie i dokładnie myje jajko pod bieżącą wodą, usuwając resztki żelu z fluorem. Następnie wkłada jajko do zlewki z octem na ok. 20 minut. Po tym czasie jajko należy ostrożnie wyjąć z octu i dokładnie opłukać.

  • Teraz nadchodzi pora sprawdzania, jak fluor wzmacnia zęby: zadaniem uczestników jest lekkie uciskanie skorupki i obserwacja wgłębień pojawiających się w miejscach, które nie były pokryte preparatem fluorowym. Zadaniem osoby prowadzącej doświadczenie jest omówienie roli fluoru oraz wskazanie na potrzebę profilaktyki próchnicy przez codzienne mycie zębów z użyciem preparatów wzmacniających szkliwo.

  • Kolejną częścią zajęć będzie przygotowanie wielkanocnej pisanki z motywami kojarzącymi się ze zdrowiem zębów przy użyciu kolorowych mazaków.

     

Tego typu doświadczenie można przeprowadzić w każdym gabinecie stomatologicznym albo też na zajęciach w placówce szkolnej czy przedszkolnej prowadzonych w ramach dentystycznej akcji edukacyjnej.

Źródło: Opracowanie własne

 

Zespół PortaluDentystycznego.pl życzy Państwu radosnego, wiosennego i rodzinnego przeżywania okresu Świąt Wielkanocnych. Niech kolorowe pisanki inspirują!

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS