Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Plany względem paradontozy
  • 02-03-2012
 

 

 

 

 

Paradontoza może zniszczyć zdrowie aparatu żującego, ale możliwe, że jej negatywny wpływ mogą odczuwać inne struktury organizmu. Wykazanie związków pomiędzy paradontozą a reumatoidalnym zapaleniem stawów to kolejne zadanie, jakie stawia przed sobą prof. Jan Potempa, szef Zakładu Mikrobiologii Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, a także profesor w Departamencie Zdrowia i Rehabilitacji Jamy Ustnej Szkoły Stomatologii Uniwersytetu w Louisville (USA).

- (…) Marzy mi się, iż dowiedziemy, że zakażenie Porphyromonas gingivalis jest bezpośrednią przyczyną reumatoidalnego zapalenia stawów u człowieka. Mamy pierwsze dowody tego na myszach. Wspaniale byłoby też odkryć zupełnie nową bakterię przyczyniającą się do rozwoju paradontozy (…) - mówi prof. J.Potempa.

Prof. J. Potempa to laureat nagrody będącej polskim odpowiednikiem słynnego Nobla, przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Nagroda została przyznana za prace przynajmniej częściowo uchylające rąbka tajemnicy paradontozy, która jeszcze nie tak dawno za chorobę nie była uznawana, a jedynie za naturalny objaw starzenia się organizmu.

- Do zmiany sposobu myślenia przyczyniły się m.in. coraz liczniejsze w latach 80. i 90. procesy w Stanach. Pacjenci, którzy regularnie chodzili do dentysty, a mimo to tracili zęby, zaczęli oddawać sprawy do sądu. I lekarze postanowili się do tego wziąć – wyjaśnia prof. J. Potempa.

Prof. J. Potempa przez wiele lat badał bakterię Porphyromonas gingivalis wytwarzającą sporo enzymów z grupy proteaz zwanych gingipainami. Enzymy te mikroorganizm wykorzystuje do zdobywania pokarmu i do oszukiwania układu odpornościowego. Historia tych badań zaczyna się wiele lat temu, kiedy w Polsce nikt jeszcze takich bakterii nie hodował. Prof. J. Potempa zdobył materiał do pracy w postaci fiolek z kulturami Porphyromonas gingivalis w Göteborgu.

 

Badania dowiodły, że w rozwoju paradontozy bierze udział nie tylko czynnik bakteryjny, ale także geny. Nie wiemy jeszcze, które z nich są odpowiedzialne za rozwój choroby. Wiemy natomiast, że paradontoza może przyczynić się do niepowodzenia w leczeniu implantologicznym, ponieważ bakterie, które atakują tkanki wokół naturalnych zębów, niszczą też struktury znajdujące się w sąsiedztwie implantu.

 

Prof. J. Potempa prowadzi badania nad gingipainami Czy powstaną leki przeciw paradontozie na bazie wyników tych prac?

- Nie wiadomo. Firmy farmaceutyczne na razie nie są zbyt zainteresowane. Badania kliniczne nad tego typu lekami musiałyby trwać latami, a to kosztuje majątek – mówi prof. J. Potempa i dodaje, że wielce prawdopodobne jest powstanie szczepionki na tę chorobę. Skuteczność takiego preparatu wykazano już u małp.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS