Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Brak rentgena przeszkadza
  • 27-01-2012
 

 

 

Pacjenci, w tym niepełnosprawni, korzystający z usług stomatologicznych wykonywanych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy, nie mają możliwości wykonania prześwietlenia rentgenowskiego zębów na miejscu. Przy szpitalu od 1999 r. działa przychodnia dla dzieci i osób dorosłych specjalnej troski. U wielu takich pacjentów leczenie przeprowadzane jest pod narkozą, zatem zakup aparatury, dzięki której zdjęcie rtg wykonywano by na miejscu, rozwiązałby wiele problemów (miesięcznie przyjmowanych jest ok. 80 pacjentów). Poradnia jednak od lat nie może doprosić się funduszy na zakup aparatu rentgenowskiego.

- Rodzice naszych pacjentów pisali petycję w tej sprawie do ratusza. Władze szpitala też wiedzą, jak bardzo brakuje nam aparatu – mówi dr Mariusz Sadurski, kierownik przychodni.

Sprzęt do robienia zdjęć rtg ma toruńskie Regionalne Centrum Stomatologii, w ramach którego działa poradnia stomatologii dziecięcej i osób specjalnej troski. Tam można wykonać zdjęcie cefalometryczne i pantomograficzne, ale nie ma możliwości wykonania zdjęcia punktowego. Z kolei w myśl przepisów, w danym roku pacjent na ubezpieczenie może wykonać tylko dwa zdjęcia (pojedynczych zębów). Za cefalometryczne i pantomograficzne zdjęcie rtg NFZ płaci tylko w wyjątkowych wypadkach.

Ratusz w Bydgoszczy widzi rozwiązanie w postaci podpisania porozumienia między dwoma placówkami z umową na podwykonawstwo. Jak jednak zauważa M. Sadurski, pacjenci, którzy byliby kierowani do Torunia na wykonanie zdjęcia rtg w narkozie, tam też, w razie konieczności, musieliby mieć wykonywany zabieg.

Źródło: „Gazeta Pomorska”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS