Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Co nowego w prawie?
  • 13-01-2012
 

 

 

 

  • Weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 września 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru. Nowe przepisy wyjaśniają, jakie dane musi zawierać wniosek, oraz regulują sprawy związane z rejestracją i wykreśleniem z rejestru.
  • Zmiana z 28 listopada rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej weszła w życie. W załączniku do tego aktu prawnego wymienione zostały świadczenia gwarantowane z nowej listy.
  • Z opublikowanego rozporządzenia MZ z 28 października 2011 r. w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłaty za zgłoszenie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego wynika, że czwarte i kolejne zgłoszenie do egzaminu będzie każdorazowo płatne w wysokości 700 zł.
  • 5 rozporządzeń MZ wprowadzających zmiany w wykazach świadczeń gwarantowanych zostało opublikowanych. Regulują one m.in. sprawy związane z wymogami, które musi spełnić placówka wykonująca zabiegi chirurgii jednego dnia, a także kwestie związane z: wymogami dla świadczeniodawców udzielających świadczeń gwarantowanych podczas hospitalizacji oraz dotyczące substancji stosowanych w czasie chemioterapii.
  • Opublikowane zostało rozporządzenie MZ z 3 listopada 2011 r. w sprawie trybu powoływania i sposobu działania komisji orzekającej o niezdolności lekarza do wykonywania zawodu albo ograniczeniu w wykonywaniu ściśle określonych czynności medycznych oraz o trybie orzekania o niezdolności. Przepisy zawarte w rozporządzeniu obowiązują od 2 grudnia 2011 r.
  • MZ opublikowało komunikat dotyczący nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie wyboru świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki zmianie deklaracja wyboru świadczeniodawcy POZ nie będzie tracić ważności w sytuacji, kiedy lekarz, pielęgniarka czy położna zmienią miejsce pracy. Nowela ta ma ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń z tytułu podstawowej opieki zdrowotnej. Świadczeniodawcy będą mieli z kolei ułatwione rozliczenia z NFZ.
  • Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat związany z r rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 września 2011 r., które weszło w życie w październiku (Dz. U. Nr 209, poz. 1245), a dotyczące spraw związanych z „Niebieskimi Kartami”.
  • Projekt rozporządzenia MZ w sprawie recept lekarskich, przewidujący, że jeśli lekarz nie wskaże poziomu refundacji, aptekarz zrealizuje ją jako pełnopłatną, trafił do uzgodnień zewnętrznych.
  • Z opublikowanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego wynika, że małoletni pacjenci nie mogą samodzielnie decydować o tym, czy chcą być poddani zabiegowi. Do ukończenia 16-go r.ż. decydują o tym rodzice. W przypadku osób między 16 a 18 rokiem życia, wymagane jest posiadanie zgody podwójnej na poddanie się zabiegowi: od małoletniego oraz jego rodziców.
  • Z wyroku Sądu Najwyższego wynika, że przy wyborze metody leczenia lub diagnostyki lekarz powinien kierować się w pierwszej kolejności dobrem pacjenta, a nie przepisami określającymi te metody (sygn. akt III CSK 76/11 www.lex.pl).

Źródło: Służba Zdrowia

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS