Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedziećProfilaktyka

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Jak dbać o zęby w czasie ciąży?
  • 13-05-2008
 

 

 

 

 

 

Ciąża to okres szczególny w życiu przyszłej matki – organizm musi sprostać wymaganiom rozwijającego się płodu. By kobieta nie stała się przykładem na zasadność porzekadła „Jedna ciąża, jeden ząb”, powinna - zanim zajdzie w ciążę - wyleczyć stany zapalne i uzupełnić ubytki w zębach.

 

Przyszłe mamy często nękają różne przypadłości, które, jeśli się je zaniedba, mogą doprowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem jamy ustnej.

1. Poranne nudności i wymioty – trafiają się szczególnie rano. Często podczas czyszczenia zębów. Jeśli odruch wymiotny nęka kobietę, kiedy jest ona na czczo, powinna starać się zjeść lekkie śniadanie lub przynajmniej przekąsić to, na co ma ochotę. Po posiłku lub po wymiotach należy umyć zęby. Niestety, często następuje wtedy nawrót niemiłych odczuć. Najlepiej czyścić zęby małą, dziecięcą szczoteczką, z miękkim włosiem, którą da się sprawnie manipulować w buzi, nie wywołując odruchu wymiotnego.

2. Rozpulchnione i krwawiące dziąsła – rozpulchnienie jest spowodowane zmianą gospodarki hormonalnej, a krwawienia są skutkiem rozrostu naczyń włosowatych w dziąsłach przyszłej mamy. Im mocniej dokuczają dziąsła, tym regularniej powinno się je czyścić i delikatnie masować szczoteczką – po to, by przerwać błędne koło. Niemyte albo niedomyte dziąsła są siedliskiem bakterii; z czasem zaczynają się tlić w nich stany zapalne, objawiające się tkliwością, zmianą koloru na krwisty i opuchlizną. W regularnie i delikatnie oczyszczanych dziąsłach polepsza się krążenie krwi i chłonki. Już po kilku dniach są one zdrowsze.

3. Osłabienie szkliwa częstym podjadaniem i folgowaniem zachciankom pokarmowym – zależnie od preferencji, ciężarne gustują albo w pokarmach słodkich, albo w kwaśnych. Słodycze są świetną pożywką dla bakterii próchnicy, a potrawy kwaśne powodują szybsze wypłukiwanie minerałów ze szkliwa.

4. Osłabienie zębów spowodowane nieodpowiednią dietą – przyszła mama ma jeść dla dwojga; tak, by z jej organizmu nie były pobierane składniki budujące ciało dziecka. Dieta bogata w wapń, fosfor, fluor, magnez i inne minerały oraz witaminy zapewni właściwy rozwój płodu, a kondycja zębów i kości matki nie zostanie osłabiona.

 

Źródło: Opracowanie własne

 

 

<<  Powrót do spisu treści Ciąża a zęby

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS