Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedziećProfilaktyka

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

 • Tak
 • Raczej tak
 • Raczej nie
 • Nie
Złote sposoby na białe mleczaki
 • 10-10-2008
 

Zdrowe mleczaki to podwalina pod zdrowe zęby stałe. Nie każdy rodzic ma tego świadomość. Efektem zaniedbań higieny jamy ustnej w dzieciństwie są choroby zębów i przyzębia, które dokuczają przez całe życie. Oto złote rady na zachowanie zdrowia zębów u milusińskich:

 1. O zęby dbaj od kołyski - mleczaki są bardzo podatne na próchnicę; słabsze i mniej zmineralizowane od zębów stałych szybko ulegają zepsuciu. Próchnica w zębach mlecznych przenosi się na zęby stałe; powoduje też powstanie stanów zapalnych wokół chorego zęba i rozwój, zazwyczaj burzliwie przebiegających, chorób przyzębia. Po każdym karmieniu przemywaj buzię dziecka gazą nawiniętą na palec i nasączoną wodą przegotowaną lub rumiankiem.
 2. Zanim malec skończy rok, odwiedź po raz pierwszy dentystę i regularnie kontroluj stan zdrowia zębów dziecka. Pierwsze ząbki wyrzynają się ok. 5 – 6 miesiąca życia. Wymiana mlecznych na stałe rozpoczyna się ok. 6 roku życia i trwa kilka lat. Jeśli wizyty u stomatologa są systematyczne, dziecko przyzwyczaja się do zabiegów w jamie ustnej, a zmiany próchnicze są likwidowana we wczesnych stadiach rozwoju.
 3. Lakuj i lakieruj zęby dziecka – lakowanie wykonuje się na zębach przedtrzonowych i trzonowych, pokrywając bruzdy na ich powierzchniach żujących preparatem z fluorem. Lakierowanie to pokrywanie zębów lakierem fluorkowym.
 4. Pilnuj diety dziecka – niech unika cukru pod każdą postacią, a po zjedzeniu słodyczy obowiązkowo myje zęby. Podawaj do schrupania twarde warzywa – kształtują zgryz, masują dziąsła i oczyszczają zęby z nalotu. Nie pozwalaj na zasypianie z butelką w buzi i nie podawaj słodkich napojów w nocy.
 5. Ucz dziecko prawidłowego czyszczenia zębów i wpajaj systematyczność w dbaniu o higienę jamy ustnej. Dobierz szczoteczkę i pastę odpowiednią do wieku malca. Bądź przykładem i wzorem dla pociechy w czyszczeniu zębów.
 6. Pomagaj dziecku w czyszczeniu zębów – dopiero 3-latkowi pozwalaj na samodzielne, ale kontrolowane i poprawiane przez ciebie, umycie zębów. Asystuj dziecku do 10 roku życia w szczotkowaniu.

Źródło: „Dziennik Zachodni”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS