Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedziećHigiena

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Skuteczna prowizorka w walce z próchnicą
  • 26-05-2008
 

Tegoroczny sezon na wyjazdy został otwarty. Dla dzieci oznacza to zwiększoną ilość zjedzonych cukierków, wypitych słodkich napojów i rozkoszy kleistych, mleczno- owocowych deserów. To, co dla pociech jest przedmiotem smakowego uwielbienia, dla zębów jest katastrofą, a dla bakterii próchnicy powodem do wytężonej pracy, polegającej na wykorzystaniu wysokocukrowych resztek i produkcji kwasów, które uszkadzają szkliwo.

Umycie zębów natychmiast po posiłku, kiedy jest się poza domem, bywa niemożliwe do wykonania i do wyegzekwowania u dzieci. Dobra strategia działania zmniejszy szkodliwy wpływ słodyczy na zęby milusińskich (i dorosłych też – ponieważ powinni oni w każdej sytuacji być wzorem dla swoich pociech).


Na każdą wycieczkę zabierz:

  1. Bezcukrową gumę do żucia – żucie jej po posiłkach przywraca prawidłową równowagę kwasowo- zasadową w jamie ustnej i oczyszcza zęby z resztek jedzenia. Wybieraj gumę o właściwościach pielęgnujących zęby. Są dostępne różne wersje bezcukrowej gumy, np. wybielająca, oczyszczająca, odświeżająca. Przyzwyczajaj dziecko do żucia gumy po posiłku, kiedy jesteście poza domem i nie ma możliwości umycia zębów. Profilaktycznie powkładaj pociesze do kieszeni okryć wierzchnich po jednej gumie. Niech przyzwyczai się, że jest ona na wyciągniecie ręki. Naucz też dziecko, że zużytą gumę powinno wyrzucić do śmieci, a nie przykleić byle gdzie. Na szlaku turystycznym nie ma wprawdzie koszy na śmieci, ale zużytą gumę należy zawinąć w kawałek papierka (najlepiej tego, z którego ją wyciągnięto).

  2. Czystą wodę do picia – może być przegotowana, mineralna, stołowa. Byle bez żadnych dodatków smakowo – aromatycznych. Ugasi pragnienie i posłuży do płukania buzi po posiłku spożytym w trasie. Naucz dziecko, że przepłukiwanie ust czystą wodą jest jak odświeżający prysznic dla zębów. Czysta woda, przeciskana między zębami, skutecznie wypłukuje resztki jedzenia. Niech dziecko przepłucze wodą usta nawet po piciu słodkiego napoju.

  3. Jabłko – świetnie usuwa nalot z zębów i działa jak naturalna szczoteczka. Wprawdzie nie zastąpi czyszczenia zębów, ale usunie lepkie pozostałości I nie jest prawdą, że sok z jabłka może uszkodzić szkliwo - o ile po powrocie z wycieczki zęby zostaną porządnie umyte.


Źródło: Opracowanie własne


 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS