Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Menu przedszkolne pod lupą
  • 05-11-2008
 

Zagrożeniem dla zdrowia dziecięcych zębów są nie tylko szkolne sklepiki, ale i nieprawidłowo skomponowane menu w przedszkolach. Jak wynika z badań sanitarno – epidemiologicznych, w niektórych placówkach dopuszczalne normy zawartości cukru w pożywieniu są przekroczone nawet o ponad 200%. Dieta bogata w cukier to pusta bomba kaloryczna oraz podstawa do rozwoju chorób zębów. W przedszkolnych jadłospisach za często pojawiają się słodkie dania lub desery, a nie każdy rodzic przywiązuje wagę do wyrobienia w dziecku zdrowych nawyków żywieniowych, przy których próchnica ma mniejsze szanse na dokonanie zniszczeń w uzębieniu.

- Uczyłam moje dziecko, że batony są niezdrowe i zamiast gotowych deserków z marketów, napompowanych cukrem, barwnikami i konserwantami, częstowałam je owocami i świeżymi warzywami, domowymi budyniami, okazjonalnie kawałkiem czekolady, herbatnikiem czy biszkoptem. Podawałam wodę mineralną. A teraz syn kilka razy w tygodniu dostaje na podwieczorek w przedszkolu prince polo, grześka, drożdżówkę albo monte, i sok z kartonu. Takiego deseru domaga się też w domu – opowiada mama jednego z maluchów.

W niektórych placówkach panuje reżim dietetyczny – tam posiłki komponowane są zgodnie z regułami zdrowego żywienia, przygotowywane na bieżąco, a w ramach deseru dziecko otrzymuje kompot, owoce lub warzywa albo jogurt. Taki posiłek jest zdrowszy dla zębów niżeli słodki baton lub napój z kartonika.


W akcję „uzdrawiania” przedszkolnych jadłospisów włączyli się samorządowcy z Krakowa. Urzędnicy z magistratu przeszli szkolenie z technologii żywienia i zostali zobligowani uchwałą Rady Miasta do upowszechniania zasad prawidłowego żywienia wśród dzieci i młodzieży na terenie gminy. Podejmą też współpracę z kadrami zarządzającymi przedszkolami i szkołami.


Im więcej będzie takich inicjatyw, tym słabiej próchnica da się we znaki młodemu pokoleniu i rodzicom, którym zmniejszą się wydatki na leczenie chorych zębów.


Źródło: „Dziennik Polski”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS