Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
AD 2013 – gdzie tu miejsce na stomatologię dziecięcą?
  • 31-12-2013
 

 

 

 

 

 

Rok 2013, choć przyniósł kolejne wyjątkowo niezadowalające dane o stanie zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży w Polsce, okazał się też wyjątkowo ciekawym okresem dla stomatologii dziecięcej, która w naszym kraju, choć w dość szczątkowej formie, ale jednak działa. Co najważniejsze, był to rok, w którym kolejne podmioty lecznicze oraz osoby zaangażowane w kreowanie zdrowotnej przyszłości jeszcze niepełnoletniego młodego pokolenia Polaków zauważyły, ile dobra dla zdrowia zębów i ustroju niesie zwyczajna profilaktyka próchnicy, realizowana w pieleszach domowych, pod opieką rodziców, łączona z okresowymi wizytami u stomatologa. AD 2013 obfitował też w niespodzianki i wstrząsy, jak na przykład słynny poradnik dla dentystów przygotowany na zlecenie rzecznika praw dziecka. Ale po kolei:

  • Styczeń – Fundacja „Wiewiórki Julii” zaalarmowała, że 90 proc. dzieci przebadanych w ciągu kilku miesięcy trwania akcji Podróże Julii ma chore zęby. Badanie pokazało, że polskie dziecko u stomatologa bywa zdecydowanie za rzadko, a próchnica ma godne pozazdroszczenia warunki do rozwoju w jamach ustnych naszych pociech.

  • Luty – na Śląsku ruszyła akcja profilaktyczna „Uśmiechnięta Polka”, przygotowana przez Dentim Clinic i Dentim Kids, dedykowana paniom, które mają w planach urodzenie dziecka lub już cieszą się swoim stanem błogosławionym. Cel akcji: zmienić stereotypowe (i całkowicie błędne) przekonanie, które pokutuje wśród milionów Polek, że w ciąży zębów nie leczymy.

  • Marzec – samorządowcy coraz częściej angażują się w profilaktykę stomatologiczną najmłodszych. Tym razem w Lęborku przedstawili obywatelski projekt zorganizowania akcji bezpłatnego leczenia zębów u 12-latków.

  • Kwiecień – specjaliści ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przeprowadzili u niemowlęcia, które urodziło się z zespołem Perrre'a-Robina, korektę kości żuchwy. Była to pierwsza z planowanych operacji w serii przywracającej małemu Mateuszowi funkcjonalność aparatu żującego.

  • Maj – dentyści zaprosili pierwszaków z koszalińskich szkół do „Krainy pięknego uśmiechu”. Była to akcja edukacyjna zorganizowana przez Oddział Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w Koszalinie.

  • Czerwiec – ruszył ogólnopolski program edukacyjny „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, który może wspomóc każdy, kto kupi gumę do żucia Wrigley. Wrigley jest organizatorem kampanii na rzecz zdrowych zębów, do której zaangażowane zostały rzesze specjalnie przeszkolonych edukatorów.

  • Lipiec – Marek Michalak po raz kolejny zostaje Rzecznikiem Praw Dziecka. Program aktywacji dentystów do wykrywania przypadków przemocy u dzieci będzie kontynuowany.

  • Sierpień - w Łodzi ruszyła kolejna edycja programu profilaktycznego, w ramach którego dzieciom wykona się badania stomatologiczne. Akcja finansowana jest przez urząd miasta.

  • Wrzesień – prysły marzenia o przywróceniu opieki stomatologicznej w szkole, które zawarto w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty. Projekt odrzucono.

  • Październik – miesiąc premiery sztuki teatralnej „Przygody Piotrusia Mniamucha” wg pomysłu Joanny Zemlik, wojewódzkiego konsultanta do spraw stomatologii dziecięcej.

  • Listopad - NFZ „wzywa na dywanik” poradnie, w których stwierdza się nadwyżki środków przeznaczonych zgodnie z kontraktem na leczenie zębów i profilaktykę stomatologiczną niepełnoletnich pacjentów.

  • Grudzień - realizowana w Polsce akcja „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, tak jak i inne wcześniejsze programy stomatologiczne, obnażyła fatalny stan zdrowia jamy ustnej młodego pokolenia Polaków.

Życzymy Państwu, aby kolejny rok był lepszy od obecnego i przyniósł milusińskim i ich opiekunom wiele uśmiechu – jak najbardziej zdrowego. Do siego roku!

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS