Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Spacer po jamie ustnej
  • 21-09-2011
 

 

 

 

 

Spacer po jamie ustnej pełnej zębów jest możliwy. By tego doświadczyć, trzeba było do tej pory wybierać się do Stanów Zjednoczonych, by w jednym z wielu znajdujących się tam centrów naukowych w takiej właśnie formie poznawać budowę wnętrza ust. Już niedługo podobne centrum ma powstać w Polsce – we Wrocławiu powstaje bowiem Humanitarium. Będzie to pierwsze w tym mieście miejsce, w którym w sposób interaktywny będzie można zdobyć wiedzę o tym, jak jest zbudowany człowiek. Ci, którzy odwiedzą Humanitarium, będą mogli dowiedzieć się, jak jesteśmy zbudowani i jak funkcjonujemy, dlaczego ustrój działa tak a nie inaczej, jak pracują narządy zmysłów i powstają reakcje. W Humanitarium nauka będzie się odbywać poprzez zabawę oraz doznania zmysłowe: wszystkiego będzie można (a nawet trzeba) dotknąć i wszystko będzie trzeba zobaczyć.

 

Koordynatorem powstającego interaktywnego centrum edukacyjnego jest dr Kinga Świtała-Jeleń, stypendystka ministra nauki oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która – zafascynowana amerykańskimi centrami tego typu, widząc reakcje swojej kilkuletniej córki na nowy sposób zdobywania wiedzy – pomyślała, by stworzyć coś podobnego w Polsce.

- Córka była zachwycona możliwością poznania ludzkiego ciała i jego funkcji, przechodząc przez kichający nos, pełną zębów jamę ustną, labirynt utworzony na kształt jelita czy wspinając się na ściankę wyglądającą jak ludzka skóra. Nie mam wątpliwości, że te wizyty rozbudziły w niej zainteresowanie nauką. Z łatwością przyswajała trudne fakty, bo były podane w bardzo atrakcyjny sposób i przy tym dobrze się bawiła - mówi dr Świtała-Jeleń.

Dr Świtała-Jeleń opracowała projekt, który zyskał akceptację Wrocławskiego Centrum Badań EIT Plus. Instytucja ta została koordynatorem działań związanych z tworzeniem placówki. Inwestorem jest miasto.

Budynek centrum edukacyjnego jest już gotowy. Teraz pora na jego wyposażenie. Na 1000 m kw. Będzie można oglądać eksponaty, przeprowadzać doświadczenia i obserwować zachodzące w ustroju reakcje.

- Nie chcemy porównywać się ze stolicą. Warszawskie Centrum Nauki „Kopernik“jest inicjatywą rządową na ogromną skalę. Humanitarium będzie równie ciekawe, ale mniejsze (...) - mówi dr Świtała-Jeleń.

Centrum ma ruszyć na przełomie 2012 i 2013 roku; w planach jest budowa kolejnych pawilonów i stworzenie Ogrodów Naukowych Wrocławia.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS