Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Lubelska profilaktyka stomatologiczna
  • 16-07-2010
 

 

 

 

Informowaliśmy już o tym, że w Lublinie z powodzeniem prowadzona jest akcja, której cel to zapobieganie próchnicy i chorobom jamy ustnej wśród dzieci i młodzieży. Inicjatywa obejmuje uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych znajdujących się na terenie Lublina. W sumie akcja obejmuje 54 placówki; w zeszłym roku na jej realizację przeznaczono 500 tys. zł.

Lubelska profilaktyka stomatologiczna jest świetnym przykładem na to, jak lokalne organa władzy samorządowej mogą włączyć się w realizację programu ochrony zdrowia. Dzięki inicjatywie zapewniona jest opieka stomatologiczna w szkole, a dzieci i młodzież z różnych środowisk od najmłodszych lat mają zapewniony stały kontakt ze stomatologiem.

„Środki z budżetu miasta otrzymują podmioty wyłonione w drodze otwartego konkursu ofert. Istnieje również możliwość objęcia programem uczniów ze szkół, w których brak gabinetów stomatologicznych. Do konkursu może przystąpić bowiem każdy podmiot, który spełnia warunki określone w konkursie. W takiej sytuacji najlepiej, jeśli gabinet znajduje się w bliskiej odległości od szkoły” - tak o sposobie wyłonienia uczestników programu - wykonawców usług stomatologicznych - można przeczytać w „Gazecie Samorządu i Administracji”.

Odbiorcy programu, czyli dzieci i młodzież, mogą korzystać ze świadczeń po uprzednim wyrażeniu zgody przez rodziców lub opiekunów. I korzystają; co ważne: akcja ta cieszy się wśród nich zainteresowaniem.

O świadczeniach, jakie udzielane są w ramach programu, również można przeczytać w przywoływanym wyżej periodyku: „Mając na uwadze profilaktykę w zakresie zabezpieczania bruzd zębów przed próchnicą, finansujemy lakowanie zębów przedtrzonowych do 12. roku życia dziecka oraz drugich trzonowych do 13. roku życia. Świadczeń tych nie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Myślę, że istotnym elementem programu jest finansowanie wypełnień kompozytami światłoutwardzalnymi. Dotyczy to wszystkich zębów, z wyłączeniem zębów przednich, górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3), w przypadku których koszt tego typu wypełnień pokrywa do ukończenia 18. roku życia Narodowy Fundusz Zdrowia”. Finansowanie wypełnień światłoutwardzalnych jest szczególnie korzystne dla dzieci i młodzieży pochodzących z gorzej sytuowanych rodzin, w których zazwyczaj z lepszych plomb rezygnuje się ze względu na ograniczone środki pieniężne. Jak zauważają organizatorzy akcji, z roku na rok rośnie zainteresowanie programem i korzysta z niego coraz więcej dzieci.

Źródło: „Gazeta Samorządu i Administracji”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS