Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Poczytaj mi, mamo/tato, o... jeżu Edku
  • 21-10-2009
 

 


 

Rodzicu, przeczytaj poniższy tekst swojemu dziecku. Potem idź z pociechą do łazienki i wspólnie umyjcie zęby.

 

Jeż Edek mieszka w redakcji gazety „Echo Dnia”. Jest bardzo mądry i wie, jak dbać o zęby i dlaczego trzeba je szczotkować.

„O zęby trzeba dbać nie tylko dla ładnego uśmiechu. Są potrzebne dla zdrowia całego organizmu. Jeśli nie przykładacie się do mycia zębów, możecie narazić się na przykre i niebezpieczne dla zdrowia stany zapalne. Poprzez otwór w szkliwie bakterie wnikają do wnętrza zęba i powodują powstanie ropnia” - tłumaczy kolczasty specjalista. Ropnie mogą być naprawdę groźne – wywołujące je bakterie mogą przedostać się przez uszkodzone zęby i dziąsła do krwi i spowodować zakażenie układu nerwowego i mózgu. To ciężkie choroby, które leczy się silnymi antybiotykami.

Bakterie, które przedostały się do krwi, wędrują poprzez układ krwionośny po całym organizmie. Mogą zagnieździć się w każdym organie: w sercu, nerkach, płucach i wywołać rozwój groźnych chorób.

„Czy wiecie, że nie wystarczy szczotkować zęby dwa razy dziennie po 3 minuty? Wieczorem dodatkowo trzeba oczyścić przestrzenie między zębami specjalną nitką stomatologiczną. Od zwykłej szczoteczki lepsza będzie szczoteczka elektryczna, ponieważ drgania jej włókien skuteczniej usuwają płytki bakterii osiadających na zębach. Trzeba szczotkować zęby zataczając kółka na każdej powierzchni szczęk, jakbyście chcieli wymieść śmieci spomiędzy zębów” - radzi jeż Edek. Podpowiada też, by mycie zębów przeprowadzać stojąc przed lustrem – lepiej wtedy dotrzeć do wszystkich zakamarków.

„Jeżeli nosicie aparat na zęby, trzeba również przepłukać buzię płynem z fluorem. W szkole po zjedzeniu drugiego śniadania, żujcie gumę bez cukru, specjalną dla dzieci, wzbogaconą wapniem. Ale najwyżej przez 10 minut. Potem trzeba ją wypluć”- zbyt długie żucie męczy mięśnie buzi.

 

Zęby mleczne większość dzieci ma od pierwszego roku życia. Kiedy mleczaki wypadają, w ich miejsce wyrastają zęby stałe. Trzecich zębów nie mamy - choć nad ich stworzeniem pracują już japońscy naukowcy. Trzeba więc dbać o to, co dała nam natura.

Pamiętajcie o radach jeża Edkawtedy zęby będą zdrowe i będą służyć przez kilkadziesiąt lat.

Źródło: „Echo Dnia”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS