Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Niestały skład mikrobiomu jamy ustnej niemowlęcia
  • 04-10-2023
 

 

 

 

 

Mikrobiom jamy ustnej to zbiorowość mikroorganizmów, które występują w różnych częściach jamy ustnej, w tym na języku, zębach, dziąsłach, podniebieniu i migdałkach. To bardzo urozmaicona społeczność grzybów, archeonów, bakterii, pierwotniaków, z których część jest niezbędna dla naszego zdrowia, a część stanowią gatunki patogenne. Te drugie mogą doprowadzać między innymi do próchnicy zębów.

Mikrobiom jamy ustnej powstaje jeszcze przed urodzeniem – jamę ustną zaczynają kolonizować wtedy pierwsze bakterie, Staphylococcus epidermis. Jednak zanim dziecko skończy miesiąc, szczep ten prawie zanika, a w jamie ustnej niemowlęcia pojawiają się bardzo dynamicznie nowe gatunki drobnoustrojów.

Zauważono, że w okresie niemowlęcym skład mikrobiomu jest dość niestabilny, ponieważ w tym czasie dziecku wyrzynają się zęby, wprowadzane są też nowe i różnorodne pokarmy. Społeczność drobnoustrojów staje się jednak coraz bardziej zróżnicowana i złożona w miarę rozwoju dziecka, a z czasem coraz bardziej upodabnia się do składu mikrobiomu jamy ustnej matki bądź opiekuna. Stabilizuje się, kiedy dziecko ma około 4 lat, ale nadal się zmienia i w późniejszym życiu dojrzewa do mikrobiomu podobnego u osób dorosłych.

Na skład mikrobiomu jamy ustnej małego dziecka i na to, czy będzie ono miało zdrowe zęby, wpływ mają między innymi różne składniki mleka matki, ale też i ilość cukru, jaka znajduje się w diecie dziecka niekarmionego piersią.


 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS