Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 24-10-2008
Wykonanie wysokojakościowej protezy zębowej to nie lada sztuka. Liczą się nie tylko umiejętności manualne i precyzja odtworzenia kształtu zęba, ale również idealnie dopasowany kolor.
Wprawdzie technik dentystyczny dysponuje paletą barw podstawowych podczas wykonywania protezy, jednak każdy ząb jest inny. Kolor, nasycenie barwy szkliwa, translucencja oraz połysk to podstawowe parametry, które decydują o niepowtarzalności naturalnego tworu jakim jest każdy ząb. Zadaniem technika dentystycznego jest takie wykonanie protezy, by była ona idealnie dopasowana do reszty naturalnych zębów. Jakiekolwiek różnice w barwie pomiędzy własnymi zębami pacjenta a protezami będą widoczne u noszącego protezę podczas każdego jego uśmiechu czy w czasie rozmowy. Dlatego priorytetem dla technika dentystycznego powinien być kolor zęba, a nie jego kształt. Bo to kolor właśnie decyduje ostatecznie o estetyce wykonanej protezy.
Światowe koncerny konkurują ze sobą w wytwarzaniu coraz doskonalszych materiałów na wypełnienia ceramiczne. Ale to od technika zależy, którego materiału użyje i w jakim odcieniu zdecyduje się wykonać protezę. Praca protetyka, choć wymaga precyzji i doskonałej techniki, jest pracą artysty: bawiącego się kolorem i eksperymentującego z dostępnymi materiałami. Czas pokazuje, czy technik dokonał właściwego wyboru materiału lub barwy.
Jedyny niezmienny parametr pracy protetyka to cel, który ma osiągnąć. Jest nim stworzenie doskonałej kopii naturalnego zęba, idealnie dopasowanej do indywidualnego przypadku.
Źródło: „Nowoczesny technik dentystyczny”